Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MOST-HÍD: Elektrárňam Vojany by pomohla zmena zákona

V dôsledku novelizácie zákona nemajú Elektrárne Vojany nárok na podporu výroby elektriny z biomasy formou doplatku. Vzhľadom na efektivitu výroby elektrárne avizovali postupné prepúšťanie zamestnancov vo viacerých etapách do konca tohto roka. „Toto je jediná elektráreň na Slovensku, ktorá nedostáva dotácie podľa zákona, napríklad za to, že spaľuje aj biomasu,“ uviedol Bugár. Úprava zákona by sa podľa neho dala urobiť v skrátenom legislatívnom konaní.

„Hrozba, že elektráreň Vojany prestane vyrábať elektrickú energiu, stále trvá,“ konštatoval ďalej Bugár. Podľa neho je tak ohrozených zhruba 400 pracovných miest na južnom Zemplíne.

Ďalším opatrením pre budúcu prevádzku elektrárne by podľa Mosta-Híd mohol byť dlhodobejší projekt pestovania rýchlorastúcej drevnej hmoty v okolí, použiteľnej na spaľovanie štiepky. Využiť by sa tak mohlo 2000 až 3000 hektárov podmočenej pôdy.

„Treba takúto možnosť, samozrejme, aj finančne zadotovať a vytvoriť tým pádom ďalšie pracovné miesta,“ povedal Bugár. Daný ekonomicky slabší región na východe Slovenska si podľa neho žiada zachovanie pracovných miest priamo a nepriamo spojených s elektrárňou aj za cenu ekonomických nákladov.

Poslanec Jakab (Most-Híd) v súvislosti s možným odstavením elektrárne Vojany, kde má štát 34-% podiel, interpeloval premiéra Roberta Fica. V odpovedi z konca júna, ktorú poslanec poskytol novinárom, šéf vlády uviedol, že rezort hospodárstva vníma súčasný stav prevádzkovania EVO vzhľadom na efektivitu výroby ako závažný. Ubezpečil pritom, že prioritou vlády je udržanie zamestnanosti v regióne, kde sú Elektrárne Vojany jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov.

Slovenské elektrárne (SE), a. s., dlhodobo posudzujú možnosti prevádzkovania elektrárne, keďže signály na trhu s elektrinou nepredpokladajú rast jej ceny. „V súčasnosti SE, a. s., vypracovávajú analýzu ďalšieho postupu prevádzky tohto zdroja. Ministerstvo hospodárstva SR požiadalo SE, a. s., aby pred akýmkoľvek ďalším krokom v otázke prevádzky EVO prerokovali daný postup a výsledok analýzy s akcionárom s cieľom hľadať možnosti spoločného riešenia,“ povedal premiér.

Hovorkyňa SE Jana Burdová pre TASR uviedla, že SE investovali milióny eur do modernizácie a ekologizácie tepelných elektrární (TE) Vojany v rámci projektov na zvýšenie efektívnosti a optimalizáciu činností elektrárne. „Avšak veľmi nepriaznivý vývoj na trhu spolu s trvalým poklesom veľkoobchodnej ceny elektriny a ďalšími zaťaženiami prostredníctvom dodatočných regulačných poplatkov za vyrobenú elektrinu vytvára ťažké prostredie na prevádzkovanie elektrárne, ktorá je naplno vystavená riziku bez akejkoľvek externej pomoci.  Projekty optimalizácie, ktoré zahŕňajú aj outsourcing pracovníkov, sú realizované tak, aby bola zabezpečená bezpečná a spoľahlivá prevádzka závodu,“ konštatovala. Aj v súčasnosti sa podľa nej realizujú nové aktivity zamerané na zvýšenie prevádzkovej efektívnosti závodu, ako sú modulácia prevádzky chladiacich veží, optimalizácia osvetlenia alebo prechod na nový model údržby. „Slovenské elektrárne pokračujú v hodnotení všetkých dostupných riešení, aby bola prevádzka TE Vojany udržateľná, pričom o jednotlivých riešeniach rokuje pracovná skupina Slovenských elektrární a ministerstva hospodárstva,“ dodala Burdová.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.