Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Moskva varovala Kyjev pred jednostranným zastavením dovozu plynu z Ruska

Azarov vo štvrtok (10. 10.) pre RIA Novosti a televíznu stanicu Rossija 24 povedal, že Ukrajina je pripravená v nasledujúcich rokoch zastaviť dovoz plynu z Ruska, ak sa s Moskvou nedohodne na nových nižších cenách.

„Pri súčasných cenách plynu sme už dovoz z Ruska znížili a budeme v tom pokračovať. V budúcnosti, a to myslím vážne, by Ukrajina mohla pri týchto cenách ruský plyn prestať nakupovať úplne,“ povedal Azarov s tým, že by sa tak mohlo stať najneskôr do 10 rokov. Ukrajina by podľa neho mohla obmedziť závislosť od dovozu plynu z Ruskej federácie kombináciou viacerých faktorov, medzi nimi vyššou domácou produkciou plynu a zvýšeným využívaním alternatívnych zdrojov.

Reakcia Ruska prišla ešte v ten deň. Hovorkyňa ruského premiéra Dmitrija Medvedeva Natalia Timakovová uviedla, že ak sa Kyjev pokúsi zmeniť súčasné kontrakty v oblasti dovozu plynu, ponesie následky. „Ešte pred podobnými vyhláseniami by si naši ukrajinskí partneri mali uvedomiť, že v prípade jednostranných zmien podmienok kontraktu sa vystavujú sankciám,“ povedala Timakovová.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.