Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. decembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Moskva a Minsk sa dohodli na ropných clách

Rusko súhlasilo, že od 1. januára 2011 nebude uplatňovať vývozné clá na ropu, ktorú dodáva Bielorusku. Minsk zasa na Moskvu presunie vývozné clá, ktoré stanovuje na finálne ropné produkty vyrábané z dovezenej ruskej ropy. Oznámil to dnes bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Čo sa týka ropného sporu, Moskva pôvodne trvala na tom, že bude bezcolne dodávať len ropu určenú na domáce potreby Bieloruska, teraz však súhlasila s rozšírením bezcolného vývozu na všetku ropu do susednej krajiny.

Najnovšia dohoda Ruska a Bieloruska by tak mala zmierniť obavy z ďalšieho energetického sporu na začiatku budúceho roka. Kontrakt podpísali potom, ako sa predstavitelia oboch krajín a Kazachstanu dohodli na tom, že v roku 2012 vytvoria Jednotný ekonomický priestor.

Európe hrozil výpadok dodávok ropy

Spory v minulosti spôsobil fakt, že Bielorusko dostávalo lacnejšie nielen ropu na domácu spotrebu, ale aj ropu, z ktorej produkty predávalo za vyššie ceny ďalej na západ. Rusko tak v skutočnosti dotovalo bieloruské rafinérie. Moskve sa tento postup nepáčil a hrozilo, že do 1. januára nepodpíše novú dohodu a Európa sa bude musieť pripraviť na nový energetický konflikt.

Bielorusko ale nakoniec súhlasilo s tým, že vývozné clá na ropné produkty z ruskej ropy by malo získavať späť Rusko.

„Dohodli sme sa na úplnom zrušení vývozných ciel (na ropu do Bieloruska). Bielorusku budeme dodávať ropu bezcolne, na druhej strane vývozné clá na spracované ropné produkty sa budú presúvať do Ruska,“ povedala ruská ministerka hospodárstva Elvira Nabiullinová, ktorá tak potvrdila Lukašenkove slová po jeho schôdzke s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom.

Ceny ruského plynu pre Bielorusko sa podľa Nabiullinovej meniť nebudú. Minsk však, ako dodala, len na ropnej dohode ušetrí asi 4 miliardy dolárov (3,03 mld. eur), informovali agentúry Reuters a AP.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.