Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrtná ropná plošina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / mikebaird (licencia Creative Commons)
15. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Moratórium v Mexickom zálive spomaľuje aj prieskum v plytkých vodách

Americké moratórium na ropný prieskum v Mexickom zálive sa týka prieskumu vo veľkých hĺbkach, no napriek tomu sa prakticky zastavil aj prieskum v plytkých vodách neďaleko pobrežia. Dôvodom sú prísnejšie pravidlá pri udeľovaní licencií na prieskumné aktivity, ktoré nasledovali po havárii ropnej plošiny Deepwater Horizon z 20. apríla tohto roka.

Najnovšie informácie z americkej vlády ukázali, že tempo, akým regulačné úrady začali od aprílovej havárie poskytovať licencie aj vo vodách do hĺbky maximálne 150 metrov, sa prudko spomalilo. Pre porovnanie, zatiaľ čo od júna do konca augusta 2009 bolo na takýto ropný prieskum požadovaných a aj udelených 15 licencií, v rovnakom období tohto roka ich firmy žiadali 10, pričom dostali len štyri.

Úrady žiadajú byrokraciu, firmy prepúšťajú

Ochranárske skupiny hodnotia súčasný prístup pozitívne. Na druhej strane, predstavitelia ťažobných firiem tvrdia, že nové pravidlá, v ktorých sa od nich požadujú detailné plány riešenia prípadnej havárie, ich stoja milióny dolárov, ako aj zbytočný odklad spustenia prieskumu. Výsledkom je prepúšťanie.

Len spoločnosť Seahawk Drilling, ktorá poskytuje služby pre prieskum a ťažbu ropy v plytkých vodách, prepustila od havárie Deepwater Horizon do 300 ľudí. Situáciu potom ešte viac zhoršil požiar na ropnej plošine Mariner Energy z 2. septembra, ktorá ťažila práve v plytkých vodách neďaleko pobrežia.

Ťažba v plytkých vodách je ťažisková

Prieskum a ťažba ropy z plytkých vôd boli pritom základom aktivít ropného sektora na mori po celé desaťročia. Až 98 % z vyše 3.400 ropných plošín operujúcich v celom Mexickom zálive sa nachádza v plytkých vodách.

Na produkcii ropy v Mexickom zálive sa v súčasnosti podieľajú približne 30 %, na produkcii zemného plynu zhruba dvoma tretinami. Až v posledných rokoch sa veľké ropné spoločnosti ako BP a Royal Dutch Shell začali presúvať do hlbších vôd, z ktorých sa dá vyťažiť väčší objem ropy, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.