Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

V. Hudák: Prioritou pri SE je dostavba blokov v Mochovciach

„Kľúčové pre nás je dokončenie týchto dvoch reaktorov. Áno, chceme posilniť pozíciu štátu, pretože v takých oblastiach, ako je energetika, voda, ktoré sú kľúčové pre fungovanie štátu, by štát nemal byť iba nejakým pasívnym pozorovateľom zvonku. Určite chceme posilniť pozíciu štátu v SE. Akým spôsobom sa to však stane, tie nástroje môžu byť rôzne. Môže to byť zvýšenie podielu (štátu) na akcionárskej štruktúre alebo cez regulácie a podobne,“ priblížil.

Ak by sa zmenila akcionárska štruktúra v SE, napríklad zvýšením podielu štátu na 51 %, predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (KDH) sa obáva, za cenu akých ústupkov zo strany štátu by sa tak stalo. „Neviem si predstaviť, aby vláda odkúpila len 17 % akcií SE. Kto odkúpi zvyšných 49 % akcií, ten minoritný podiel bez nejakých prípadných ústupkov? Neviem, čo bude za týmito ústupkami, za tým môže byť niečo, čo nemusí byť v prospech tejto krajiny,“ poznamenal Hudacký.

Slovenské elektrárne, a. s., sú najväčšia energetická spoločnosť na Slovensku, ktorá vyrába približne 82 % elektriny vyrobenej v SR. Akcionármi spoločnosti sú talianska energetická spoločnosť Enel so 66 % a Ministerstvo hospodárstva SR s 34 %. SE vlani dodali 20.215 GWh elektriny, z toho 92 % sa vyrobilo bez produkcie emisií oxidu uhličitého.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.