Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MONITOR: Teplo od januára 2011 zdražie o približne 5 %

„Isté však je zatiaľ len 2-% zdraženie tepla pre úsporný balíček vlády. Zvyšok nárastu cien spôsobí plyn. Predtým, ako rozhodne regulačný úrad, sa najpravdepodobnejšie javí zdraženie tepla približne o 5 %,“ informoval denník Pravda.

„Časť zdraženia zapríčinia nové spotrebné dane a zvýšená daň z pridanej hodnoty. Na zvyšku sa podieľa očakávané zdraženie plynu určeného na vykurovanie,“ uviedol šéf SZVT Miroslav Obšivaný.

Konštatoval, že teplo vyrobené z plynu využíva približne 80 % domácností. Ak by sa tieto predpoklady naplnili, rodine v bežnom nezateplenom trojizbovom byte by podľa prepočtov Pravdy v budúcom roku stúpli mesačné preddavky za teplo približne o 5,7 eura na 85 eur.

Teplári sa opierajú o to, že regulačný úrad oznámil predpokladaný nárast cien plynu na výrobu tepla pre budúci rok o desatinu. Šéf úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru-SD) to však teraz mierni. „Skutočnú cenu budeme poznať až po posúdení návrhu SPP,“ tvrdí Holjenčík. SPP zatiaľ ceny plynu neoznámil. V minulosti sa však Holjenčík vyjadril, že nepredpokladá razantný nárast cien tepla. Ministerstvo financií SR však pre budúci rok počíta s rastom regulovaných cien energií spolu o vyše 5 %.

Hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta zatiaľ nechcel prezradiť návrh novej ceny plynu určeného na vykurovanie. „O nových cenách budeme môcť hovoriť až keď návrh na zmenu odsúhlasí valné zhromaždenie,“ tvrdil hovorca.

„Zálohové platby, ktoré tento rok platia ľudia za teplo, by pri vyúčtovaní v máji 2011 nemali vyvolať preplatky ani nedoplatky. Výrobcovia tepla totiž tvrdia, že počas prvých deviatich mesiacov boli klimatické podmienky aj objemy dodaného tepla štandardné. Predaj tepla sa zvýšil oproti predpokladom až počas tohtoročného októbra.

Teplári však dúfajú, že v novembri a decembri by sa október mohol vykompenzovať. Úvod roka pritom vyzeral dramaticky a hrozili nedoplatky, keďže dodávky tepla boli pre silné mrazy až o šestinu vyššie ako za rovnaké obdobie vlaňajška.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.