Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MONITOR: Štátu hrozí miliardová arbitráž za zásahy do cenovej politiky SPP

Celý problém vznikol pred dvoma rokmi. Do roku 2008 rozhodovalo o návrhu na zvýšenie cien plynu predstavenstvo SPP, kde mali väčšinu zahraniční akcionári. Ficova vláda však zmenila pravidlá tak, že štát ako väčšinový 51-% vlastník firmy môže takýto návrh na valnom zhromaždení vetovať. Spoločnosť teraz podľa HN hrozí, že si takto vzniknuté straty bude vymáhať na arbitrážnom súde, oficiálne to však nekomentuje. „O tejto otázke nebudeme momentálne špekulovať,“ povedal novinám hovorca plynárov Ondrej Šebesta.

Ministerstvo hospodárstva ako správca 51-% štátneho podielu v SPP potvrdilo, že s podnikom rokuje. „Čaká nás ešte veľa stretnutí, pokým dospejeme ku konkrétnemu riešeniu,“ konštatoval pre HN šéf komunikačného oddelenia rezortu Róbert Merva. Súčasný minister Juraj Miškov (SaS) robí podľa neho všetko pre to, aby súdnemu sporu predišiel.

Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) rozhodnutie predchádzajúcej vlády obhajuje aj dnes. Pred prijatím príslušnej novely si totiž podľa neho mohli zahraniční akcionári v predstavenstve SPP odhlasovať čokoľvek. Prípadnej arbitráže sa neobáva. „Som hlboko presvedčený, že štát má stopercentné šance uspieť,“ reagoval pre HN na takúto možnosť.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.