Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MONITOR: SPP dohodol zľavu na ruský plyn, rokovania však pokračujú

„Už máme vyrokovanú zľavu, ale radi by sme ju ešte zvýšili,“ avizoval Malatinský. Výšku zatiaľ vyrokovaného zníženia cien za dodávku nespresnil, zdôvodnil to pokračovaním rozhovorov. Zľava by však mala byť na dlhšie obdobie. „Ceny totiž musia byť udržateľné,“ konštatoval šéf rezortu hospodárstva.

Vláda zrejme preberie materskú spoločnosť skupiny SPP aj so stratovou dodávkou cien plynu pre domácnosti, pričom kabinet nechce ceny plynu zdražovať. Aby to bolo udržateľné a na nízke ceny nedoplácali daňovníci dotovaním plynární, štát musí podľa Pravdy vyrokovať výrazne lepšiu zmluvu na dodávky plynu s ruským Gazpromom.

Je však možné, že rokovania sa budú predlžovať aj kvôli politickým turbulenciám na Ukrajine. Ak by totiž súčasná vláda padla a vznikol by proeurópsky kabinet, aktuálna by bola možnosť prepravy plynu zo západu Európy na východ. Pre Slovensko by to síce znamenalo zvýšenie ziskov z transportu zemného plynu cez krajinu, v takom prípade by však Gazprom ďalšiu zľavu zrejme neposkytol, konštatuje Pravda. „Sčasti to súvisí aj s dianím na Ukrajine,“ povedal k predlžovaniu rokovaní Malatinský.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.