Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

J.Paška: Fico naše podnety odkladal, očakávali sme rýchlejšiu odozvu

„Očakávali sme rýchlejšiu odozvu zo strany vlády voči podnetom, ktoré prichádzali. Významnú úlohu tu zohrali médiá, ktoré prinášali analýzy už vopred a naznačovali, že ten problém tu bude. SNS sa pýtala premiéra, či má energetiku a to, čo sa deje v ÚRSO, pod kontrolou. Povedal, že áno. Naše podnety odkladal s tým, že Holjenčík by sa toho nedopustil. Ale stalo sa. Zrejme tá komunikácia medzi ÚRSO a ministerstvom hospodárstva bola komplikovanejšia, preto prepukla viac-menej až v januári,“ pripustil Paška.

Poslanec Smeru-SD exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že hneď ako sa premiér okolo 10. januára o probléme s cenami energií dozvedel, okamžite volal ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi (Smer-SD) aj Holjenčíkovi, aby mu podali informáciu, čo sa stalo. „Rozdiel medzi koalíciou a opozíciou je v tom, že opozícia môže každý deň zvolať tlačovku a povedať svoj názor. Má na to právo a využila to. Ale ak má vláda zasiahnuť, musí mať relevantné argumenty a riešenia. Vláda reagovala absolútne promptne,“ tvrdí.

Podľa Jahnátka to, čo vyviedol ÚRSO v roku 2016, bolo nepochopiteľné. „Mňa osobne to zaskočilo a nahnevalo,“ povedal s dôvetkom, že vyššie ceny navrhované úradom mohli byť dokonca nezákonné, keďže cenové konanie bolo dokončené podľa iného predpisu, ako sa začalo. „Bol teda porušený právny poriadok, ale to už musia posúdiť právnici. Občanom sa vrátia ceny do roku 2016, ale Holjenčík môže mať problémy z toho, že tento postup takto zbabral,“ pripustil Jahnátek.

Opozičný poslanec Karol Galek (SaS) je však presvedčený, že vláda mohla a mala konať skôr. „Ja som na problémy s plynom upozorňoval ešte počas rozpravy k rozpočtu. V decembri prišli prepočty a modelové príklady a ÚRSO nás obvinilo, že politikárčime. Až prišiel 18. január, keď sa to všetko prevalilo,“ zrekapituloval.

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič je presvedčený, že morálnymi víťazmi celej energetickej kauzy sú ľudia, ktorí vyhrali svoj boj nad Robertom Ficom (Smer-SD). „Premiér 49 dní ignoroval problém, tváril sa, že neexistuje a že sa nikomu faktúry nezvyšujú,“ zdôraznil. Líder Obyčajných zároveň odmietol tvrdenia koalície, že mimoriadna schôdza venovaná odvolávaniu premiéra, bola zbytočná. „Ak by sme si povedali, že mimoriadka je v takejto situácii zbytočná, potom je zbytočná opozícia. Toto je ale naša úloha, musíme si robiť svoju prácu. Dosiahli sme nakoniec to, že Fico musel kapitulovať,“ povedal.

Na otázku, či sú v koalícii už spory okolo tejto kauzy zažehnané, Paška odvetil, že koalícia je na začiatku komunikácie o novom usporiadaní energetickej politiky. „Musíme viac obhajovať záujmy občanov. Ukazuje sa, že do energetiky vstúpili subjekty, ktoré svoj biznis vnímajú ako dojnú kravu a nezaujíma ich, ako žijú ľudia v tejto krajine,“ konštatoval.

Politici sa zhodli, že do budúcna je potrebné zabezpečiť oddelenie ÚRSO a Regulačnej rady. „Nezávislosť ÚRSO od štátu by mala ostať zachovaná, ale zmenu treba urobiť pri kontrolných mechanizmoch, treba posilniť postavenie Regulačnej rady,“ povedal Jahnátek. Zmeny musia podľa jeho slov prísť v skrátenom legislatívnom konaní.

V podobnom duchu to vidí aj Galek. „Regulačná rada musí byť oddelená od ÚRSO. Doteraz bola na čele oboch orgánov tá istá osoba, pritom Regulačná rada je odvolací orgán, musí byť teda oddelená a nezávislá,“ zdôraznil. Paška tvrdí, že z pohľadu SNS je jedno, či zmeny prídu do parlamentu iba ako vládny návrh, alebo sa pridá aj opozícia. Treba však postupne urobiť veľmi zásadné zmeny. Prichádzajú totiž ďalšie vyhlášky a objavujú sa ďalšie problémy,“ upozornil.

Matovič doplnil, že problémom sú aj vládni nominanti v dozorných radách energetických firiem. Líder OĽaNO-NOVA je presvedčený, že štát tam musí posielať len odborníkov na základe transparentného výberového konania. „Páni v koalícii by si mali v prvom rade prečítať, čo je vo vládnom programe, kde sa píše, že vláda bude chrániť zraniteľných odberateľov a bude riešiť energetickú chudobu,“ dodal.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.