Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komodity trh predpoklad koronavirus GettyImages
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. marca 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Momentálna situácia priniesla aj chaotické pohyby na komoditnom trhu, zaznamenávajú ich energetici

Od minulého týždňa môžeme pri otváraní obchodovania pozorovať skoky voči predchádzajúcej zatváracej cene. Napríklad v piatok pri emisiách trh zatváral pri cene 16,17 eura za tonu a v pondelok ráno sa otvoril s cenou o 15,21 eura za tonu, čo je skok o takmer jedno euro,“ dodal Rosinec s tým, že podobne sa to dialo s ropou s následným dopadom na cenu elektriny.

Uvedené dianie na komoditných trhoch tiež neakceptuje technické úrovne, čo je v súčasnej situácii pochopiteľné. „Sú za tým správy o nalievaní peňazí do ekonomík, zatváranie hraníc súvisiace so šírením koronavírusu. Ale tiež správy o ďalšom šírení vírusu, na ktoré ropa a akciové trhy reagujú ako prvé,“ vysvetlil Rosinec.

Cena elektriny

V súčasnosti trh s elektrinou pokračuje v rastovej fáze. Cena elektriny sa v utorok otočila a oproti pondelku narástla vyššie o viac ako jedno euro. Nemecko obchoduje pod úrovňou 36 eur za megawatthodinu a slovenský ekvivalent je momentálne pri 43 eur za megawatthodinu.

Je tu viditeľné zníženie spreadu (cenový rozdiel medzi trhmi). Toto zníženie sa môže vnímať ako príležitosť pre obchodníkov predať svoje dlhé pozície so stále ešte výhodnou cenou oproti ostatným trhom smerom na západ. Zníženie spreadu poukazuje na to, že tento vysoký rozdiel v predchádzajúcom období nebol úplne opodstatnený,“ upozornil Rosinec.

Vývoj na trhu

Uhlie API2 ročný kontrakt sa dnes obchoduje nad 58 amerických dolárov, čo je takisto od začiatku týždňa nárast o viac ako tri doláre. Primárna aukcia na burze EEX s emisnými povolenkami v utorok skončila s cenou 16,25 eura za tonu, pričom v pondelok to ešte bolo s cenou 14,60 eura za tonu.

Aký bude vývoj na trhu sa dnes dá podľa Rosinca len ťažko predpovedať. „V tomto období je ťažké odhadnúť ďalší vývoj. Bude to závisieť od hĺbky ekonomickej recesie. Dnes energie opäť pokračujú v rastovej fáze na základe informácií z finančných trhov ohľadom ekonomických stimulov. Zaujímavosťou je nárast Dow Jones, ktorý počas utorka stúpol o 11 %, čo je najvyššia hodnota denného rastu od roku 1933. Dnes sa veľa analýz zaoberá znižovaním dopytu po komoditách a tým, ako citlivo krajiny reagujú na opatrenia v súvislosti s koronavírusom,“ uzavrel Rosinec.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.