Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MOL: S cenou akcií INA sa manipuluje

MOL podal začiatkom decembra ponuku na odkúpenie 8-% podielu voľných akcií, ktoré vlastní veľký počet malých akcionárov, pričom ponúkol za akciu 2800 kún (378,90 eura), teda v tom čase viac, než dosahovala cena akcií INA na burze. Celková ponuka predstavovala 2,2 miliardy kún. HANFA koncom minulého týždňa preto pozastavila s nimi obchodovanie, v utorok tento týždeň však obchody opäť obnovila.

Medzičasom sa ozvala aj chorvátska vláda, ktorá uviedla, že urobí všetko preto, aby neumožnila strategickej firme padnúť do rúk zahraničnej spoločnosti. MOL kontroluje v INA 47,15 % akcií, chorvátska vláda 44,84 % akcií.

V pondelok (13.12.) prišiel vláde na pomoc aj chorvátsky turistický a tabakový koncern Adris Grupa, ktorý oznámil, že je pripravený pomôcť vláde obhájiť záujmy v spoločnosti. Podľa informácií chorvátskych médií Adris Grupa a niektoré miestne dôchodkové fondy sa pokúsia prekonať MOL vo výške ponúkanej ceny na 8-% balík akcií INA a zabrániť tak maďarskej firme, aby získala nad chorvátskou spoločnosťou kontrolu.

„Sme pripravení spolupracovať s našou vládou v projektoch národného záujmu. Medzi také patrí aj INA,“ povedal hovorca Adris Grupa Predrag Grubič pre agentúru Reuters.

V dôsledku tohto vývoja udalostí začala cena akcií prudko rásť. Za dva dni sa zvýšila o 64 % na 2830 kún/akcia a len za dnešný deň bolo do 15.15 h SEČ zobchodovaných 66.362 z 800.000 voľných akcií. V utorok zmenilo majiteľa okolo 65.000 akcií. Pritom za päť pracovných dní sa v priemere zobchoduje okolo 13.000 akcií.

Prudký posun v cene a veľký objem obchodov je podľa maďarskej firmy podozrivý. Ako povedal hovorca MOL-u Domokos Szollár, taký výrazný skok v priebehu tohto týždňa bol „netransparentný a nečestný“.

„Nikto nevie, kto je za nákupmi akcií INA. Je to skrytá manipulácia, nie legálna protiponuka,“ dodal Szollar na tlačovej konferencii v Záhrebe s tým, že ak ide o nelegálne obchody, mal by ich HANFA zrušiť. Podľa úradu ale o manipuláciu na trhu nešlo. Ako uviedol na svojej webovej stránke, nezaznamenal žiadne nelegálne postupy a vyzval MOL, aby sa zdržal „neadekvátnych krokov“. Podobne aj záhrebská burza pre agentúru Reuters uviedla, že transakcie boli podľa nej v poriadku.

Ponuka maďarskej firmy v hodnote 2800 kún za akciu platí od dnešného dňa do 14. januára 2011 a podľa Szollára spoločnosť bude teraz kontaktovať všetkých 30.000 malých akcionárov, aby ich so svojou ponukou oboznámila. „My hráme s otvorenými kartami, čo sa nedá povedať o udalostiach na Záhrebskej burze cenných papierov,“ povedal Szollár. „Nech bude výsledok akýkoľvek, MOL nebude jednať so skrytými manipulátormi a špekulantmi,“ dodal.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 7,3898 HRK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.