MOL: S cenou akcií INA sa manipuluje
MOL podal začiatkom decembra ponuku na odkúpenie 8-% podielu voľných akcií, ktoré vlastní veľký počet malých akcionárov, pričom ponúkol za akciu 2800 kún (378,90 eura), teda v tom čase viac, než dosahovala cena akcií INA na burze. Celková ponuka predstavovala 2,2 miliardy kún. HANFA koncom minulého týždňa preto pozastavila s nimi obchodovanie, v utorok tento týždeň však obchody opäť obnovila.
Medzičasom sa ozvala aj chorvátska vláda, ktorá uviedla, že urobí všetko preto, aby neumožnila strategickej firme padnúť do rúk zahraničnej spoločnosti. MOL kontroluje v INA 47,15 % akcií, chorvátska vláda 44,84 % akcií.
V pondelok (13.12.) prišiel vláde na pomoc aj chorvátsky turistický a tabakový koncern Adris Grupa, ktorý oznámil, že je pripravený pomôcť vláde obhájiť záujmy v spoločnosti. Podľa informácií chorvátskych médií Adris Grupa a niektoré miestne dôchodkové fondy sa pokúsia prekonať MOL vo výške ponúkanej ceny na 8-% balík akcií INA a zabrániť tak maďarskej firme, aby získala nad chorvátskou spoločnosťou kontrolu.
„Sme pripravení spolupracovať s našou vládou v projektoch národného záujmu. Medzi také patrí aj INA,“ povedal hovorca Adris Grupa Predrag Grubič pre agentúru Reuters.
V dôsledku tohto vývoja udalostí začala cena akcií prudko rásť. Za dva dni sa zvýšila o 64 % na 2830 kún/akcia a len za dnešný deň bolo do 15.15 h SEČ zobchodovaných 66.362 z 800.000 voľných akcií. V utorok zmenilo majiteľa okolo 65.000 akcií. Pritom za päť pracovných dní sa v priemere zobchoduje okolo 13.000 akcií.
Prudký posun v cene a veľký objem obchodov je podľa maďarskej firmy podozrivý. Ako povedal hovorca MOL-u Domokos Szollár, taký výrazný skok v priebehu tohto týždňa bol „netransparentný a nečestný“.
„Nikto nevie, kto je za nákupmi akcií INA. Je to skrytá manipulácia, nie legálna protiponuka,“ dodal Szollar na tlačovej konferencii v Záhrebe s tým, že ak ide o nelegálne obchody, mal by ich HANFA zrušiť. Podľa úradu ale o manipuláciu na trhu nešlo. Ako uviedol na svojej webovej stránke, nezaznamenal žiadne nelegálne postupy a vyzval MOL, aby sa zdržal „neadekvátnych krokov“. Podobne aj záhrebská burza pre agentúru Reuters uviedla, že transakcie boli podľa nej v poriadku.
Ponuka maďarskej firmy v hodnote 2800 kún za akciu platí od dnešného dňa do 14. januára 2011 a podľa Szollára spoločnosť bude teraz kontaktovať všetkých 30.000 malých akcionárov, aby ich so svojou ponukou oboznámila. „My hráme s otvorenými kartami, čo sa nedá povedať o udalostiach na Záhrebskej burze cenných papierov,“ povedal Szollár. „Nech bude výsledok akýkoľvek, MOL nebude jednať so skrytými manipulátormi a špekulantmi,“ dodal.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 EUR = 7,3898 HRK)
Copyright © TASR 2010