Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
21. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Mol odmieta obvinenie, ktoré zaznelo vo verdikte nad Sanaderom

Podľa tlačovej agentúry MTI spoločnosť Mol vydala vyhlásenie, v ktorom zdôraznila, že nepodplatila žiadneho politika a nedala peniaze za to, aby získala práva v chorvátskej ropnej spoločnosti INA.

„Nie je našou úlohou komentovať rozsudok súdu na prvom stupni, ako najväčší investori v Chorvátsku si musíme ctiť rozhodnutie nezávislého súdu Chorvátskej republiky. Napriek tomu sa domnievame, že v tejto kauze nejde ani tak o spoločnosti Mol či INA, ale omnoho viac o chorvátsku politickú záležitosť,“ píše sa vo vyhlásení Molu.

Predstavitelia Molu vyjadrili presvedčenie, že nie je možné niekoho odsúdiť bez motívu, trestného činu a dôkazov. Mol, najväčší akcionár v INA, musel mnoho obetovať, aby v roku 2009 prevzatím vedenia v INA zachránil chorvátsky podnik pred krachom. K tomu podľa vedenia Molu neboli potrebné nečestné kroky.

Chýba aj trestný čin, pretože k tomu, aby Mol konsolidoval situáciu v INA a zachránil ju, nedal žiadnemu politikovi či zákonodarcovi žiadne požitky. Chýbajú aj dôkazy, pretože obvinenie bolo založené na výpovedi jediného svedka, ktorú ďalší dvaja svedkovia a obvinený popierali v procese, píše sa v dokumente Molu, ktorý v závere vyjadril odhodlanie aj naďalej prispieť k tomu, aby INA bola ešte úspešnejšia a ziskovejšia.

Expremiéra Sanadera usvedčili z prebratia nelegálnej provízie od rakúskej banky Hypo Alpe-Adria za dohodnutie pôžičky. Rovnako mal vziať úplatok vo výške 10 miliónov eur od maďarskej ropnej spoločnosti Mol za nevýhodnú privatizáciu bývalej chorvátskej štátnej ropnej spoločnosti INA. Prokuratúra žiadala súd o udelenie 15-ročného trestu.

Sanader všetky obvinenia dôrazne popiera a tvrdí, že za celým procesom stoja jeho politickí rivali. Chorvátsky expremiér je vôbec najvyššie postaveným predstaviteľom, ktorého odsúdili za korupciu v niektorej z krajín, uchádzajúcich sa o vstup do EÚ. Proti dnešnému rozsudku je možné ešte podať odvolanie.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.