Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MOL nevyplatí dividendy, v rafinérskom segmente plánuje ďalšie akvizície

Čo sa týka produkcie, odchádzajúci generálny riaditeľ spoločnosti György Mosonyi (vo funkcii končí 30. apríla) oznámil, že MOL počíta do roku 2013 s produkciou ropy približne 150.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov) a po tomto období každoročne zhruba s 3- až 4-% rastom. Zvýšenie produkcie by mali umožniť najmä ložiská v Rusku, Kazachstane a irackom Kurdistane, dodal Mosonyi.

V takzvanom downstream segmente, teda v oblasti rafinácie a výroby ropných produktov, si chce MOL udržať v strednodobom horizonte súčasnú silnú pozíciu v strednej Európe. Zároveň plánuje v tejto oblasti aj ďalšie akvizície.

Napriek neúspešnému pokusu získať väčšinový podiel v spoločnosti INA nemá MOL dôvod meniť plánované investície v tejto firme, povedal predseda predstavenstva Zsolt Hernádi. Maďarská firma doteraz investovala napríklad do modernizácie rafinérie firmy INA v Rijeke 500 miliónov USD (337,97 milióna eur) a v 2. fáze modernizácie chce investovať ďalších 450 miliónov USD.

MOL je najväčším akcionárom v spoločnosti INA s podielom 47,25 %. Ďalších 44,84 % vlastní chorvátska vláda. MOL mal záujem zvýšiť svoj podiel nad 50 % kúpou akcií od malých akcionárov, no Chorváti, ktorí sa obávajú straty kontroly nad kľúčovou spoločnosťou, tomu zabránili.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4794 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.