Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Modernizačný fond Európskej únie energetické systémy emisie klimatická neutralita
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. júna 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Modernizačný fond vyplatil 2,4 miliardy eur na urýchlenie ekologického prechodu v krajinách Únie

Modernizačný fond Európskej únie vo štvrtok vyplatil 2,4 miliardy eur na 31 projektov v siedmich členských krajinách s cieľom pomôcť modernizovať ich energetické systémy, znížiť emisie skleníkových plynov v energetike, priemysle a doprave a zlepšiť energetickú účinnosť. Referuje o tom web Európskej komisie.

Je to dosiaľ najväčšie vyplatenie prostriedkov, ktoré podporí ekologický prechod Európy. Tieto investície pomáhajú dotknutým členským štátom znížiť závislosť od ruských fosílnych palív, splniť ich klimatické a energetické ciele do roku 2030 a prispieť k dlhodobému záväzku EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050.

Vďaka príjmom z Európskeho systému obchodovania s emisiami sa uskutočnili ďalšie investície v Rumunsku (1,1 miliardy eur), Česku (1 miliarda), Bulharsku (197 miliónov), Poľsku (47 miliónov), Chorvátsku (88 miliónov), Lotyšsku (5 miliónov) a Litve (1 milión).

Modernizačný fond EÚ už od januára 2021 vyplatil celkovo približne 7,5 miliardy eur, z ktorých má prospech desať oprávnených členských štátov. Najbližší termín pre prijímajúce členské štáty na predloženie investičných návrhov na potenciálnu podporu z modernizačného fondu je 15. august 2023 pre neprioritné návrhy a 12. september 2023 pre prioritné návrhy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.