Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
John Clarke - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Riaditeľ dostavby EMO34 John Clark. Foto: energia.sk
31. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Mochovce: Tretí blok má za sebou tlakovú skúšku primárneho okruhu

Šéfom dostavby EMO34 je od apríla 2016 anglický inžinier John Clark. Foto: energia.sk

Slovenské elektrárne oznámili, že na treťom bloku AE Mochovce sa uskutočnilo testovanie natlakovania primárneho okruhu. Šesť parogenerátorov a potrubí, ktoré sú spojené s reaktorom tretieho bloku, museli počas 10 minút vydržať tlak 19,12 MPa, čo je takmer 190 násobok bežného atmosférického tlaku.

„Naplnili sme systém primárneho okruhu vodou a postupne ho tlakovali na požadovanú úroveň. Skúška zahŕňala 208 armatúr, pričom takýto vysoký skúšobný tlak sme dosiahli vďaka ich funkčnému hermetickému uzavretiu,“ poznamenal John Clark, riaditeľ projektu EMO34, ktorý sa vlani ujal funkcie.

„Ukázali sme, že systém a komponenty dokážu bezpečne zvládnuť 1,5-krát vyšší tlak, ako normálnej prevádzke, preverili sme všetky relevantné zariadenia a úspešne sme vyskúšali diaľkové manipulácie z blokovej dozorne.“

Na rade studené hydroskúšky

Systém tretieho mochoveckého bloku následne čaká studená hydrostatická skúška. Zameria sa na overenie integrity zvarov a rozhraní súvisiacich so zariadeniami a potrubiami pracujúcich s tlakom, akými sú napríklad tlaková nádoba, potrubia, čerpadlá a armatúry chladiaceho systému reaktora.

Skúšky prebiehajú v neaktívnych podmienkach, teda bez jadrového paliva. Poradenstvo v tejto fáze poskytuje Slovenským elektrárňam spoločnosť Rusatom Service v spolupráci so Škoda JS, ktorá je jedným z hlavných dodávateľov v projekte dostavby.

V ďalšej fáze bude Úrad jadrového dozoru SR rozhodovať o udelení licencie na zavážanie paliva. Ak ju prevádzkovateľ elektrárne získa, môže začať s fyzikálnym spúšťaním, kedy sa reaktor prvý raz spustí na minimálny kontrolovaný výkon.

Tretí blok je hotový na 94 %

Tretí blok AE Mochovce je podľa najnovších údajov dokončený na približne 94 %. Spustenie komerčnej výroby elektriny sa očakáva najskôr v roku 2018. Stav dokončenosti štvrtého bloku predstavuje podľa údajov Slovenských elektrární 80 %. 

Inštalovaný výkon rozostavaných tlakovodných reaktorov typu VVER-440 v Mochovciach má byť 2×471 MW. Po uvedení do prevádzky by mali nové reaktory EMO34 pokryť približne 13 % spotreby elektriny na Slovensku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.