Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. júla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Mochovce majú nový systém vnútroreaktorovej kontroly

Atómová elektráreň Mochovce (EMO) už má nainštalovanú novú aparatúru systému vnútroreaktorovej kontroly. Bezpečnostný systém dodala a nainštalovala v prvom a druhom mochoveckom bloku ruská spoločnosť IF Sniip Atom Moskva. Ako uviedol manažér projektu Martin Kvočka, výmenu systému si vynútilo ukončenie výroby pôvodnej aparatúry, a tým pádom nedostupnosť jej náhradných dielov a elektronických prvkov po uplynutí doby jej životnosti.

Výmena aparatúry okrem iného umožní do budúcnosti Slovenským elektrárňam, a.s. (SE), ktoré mochovecké bloky prevádzkujú, ďalšie zvyšovanie výkonu reaktorových blokov. „Zrealizované riešenie spočíva v komplexnej zámene zariadení aparatúry systému vnútroreaktorovej kontroly využitím poznatkov súčasnej vedy a techniky v oblasti merania a spracovania vstupných signálov, čo prispieva k bezporuchovej prevádzke, zvýšeniu metrologických a spoľahlivostných charakteristík, a tak vytvára predpoklady na ďalšie zvyšovanie výkonu reaktorových blokov,“ uviedol v mesačníku pre verejnosť v regiónoch elektrární Bohunice a Mochovce Kvočka. Výšku investície elektrárne nezverejnili.

Slovenské atómové elektrárne sa v súčasnosti pripravujú na takzvané záťažové testy. Úrad jadrového dozoru SR si v rámci nich posvieti na odolnosť slovenských atómových elektrární voči zemetraseniu, záplavám a iným extrémnym prírodou vyvolaným udalostiam. O stave bezpečnosti slovenských atómových elektrární sa dozvieme koncom októbra tohto roka. Úrad plánuje dovtedy predložiť finálnu správu, ktorú vypracuje na základe takzvaných záťažových testov. Tie majú prehodnotiť bezpečnostné rezervy prevádzkovaných a budovaných atómových elektrární. „Do 15. augusta ešte predložíme predbežnú správu o pokroku dosiahnutom pri realizácii testov,“ spresnil dozorný orgán.

Prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce majú výkon po 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Každý blok v Mochovciach vyrobí ročne asi 3 tisíc gigawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva takmer 10 % spotreby elektrickej energie na Slovensku. Mochoveckú atómovú elektráreň prevádzkujú Slovenské elektrárne. Tie sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.