Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. januára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Mochovce: Inšpektorát práce odhalil nedostatky

V jadrových elektrárňach Mochovce a Jaslovské Bohunice odhalila kontrola Národného inšpektorátu práce (NIP) viacero nedostatkov. Porušenia sa netýkali priamo Slovenských elektrární, ale dodávateľov prác a obslužných činností, ktorí s firmou spolupracujú. Kontrolóri celkovo vykonali 25 previerok v 10 spoločnostiach, pričom odhalili spolu 222 nedostatkov.

Inšpektori práce totiž nekontrolujú priamo jadrové zariadenia (tie kontroluje Úrad pre jadrový dozor), ale iba tzv. sekundárny okruh, teda firmy, ktoré zabezpečujú obslužné činnosti pre atómové elektrárne.

Pochybili subdodávatelia

„Previerky napríklad odhalili, že niektorí dodávatelia nemali aktualizované vnútorné predpisy podľa v súčasnosti platných predpisov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Zahraničný dodávateľ stavebných prác zas pri dostavbe blokov v Mochovciach postupoval podľa bezpečnostných predpisov platných v krajine, v ktorej spoločnosť sídli. Na Slovensku však musí postupovať podľa tunajších predpisov,“ uviedol ako príklad hovorca NIP Igor Holéczy. Iným problémom bolo, že jednotlivé stavebné firmy sa v mochovskej elektrárni navzájom nedostatočne informovali o bezpečnostných rizikách, ktoré ich činnosť vyvolala.

„Kontrolám pracovísk jadrových zariadení venuje sústava NIP mimoriadnu pozornosť. Previerky takmer priebežne vykonáva vybraná skupina odborníkov z Inšpektorátu práce v Nitre, ktorý je oprávnený vykonávať kontrolu pracovísk jadrových zariadení v celej krajine,“ dodal Holéczy. Podobné kontroly sústava inšpekcie práce vykoná aj v budúcnosti.

Slovenské elektrárne: Bezpečnosť je priorita

Atómové elektrárne v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach spĺňajú najvyššie bezpečnostné štandardy a nedostatky zistené Národným inšpektorátom práce (NIP) neohrozovali a neohrozujú jadrovú bezpečnosť ani bezpečnosť práce. V reakcii na zverejnené výsledky kontrol NIP to uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární (SE) Janka Burdová.

Hovorkyňa doplnila, že NIP určil lehoty pre subdodávateľov, v ktorých majú nedostatky napraviť. Vo väčšine prípadov sa tak už stalo, pokiaľ ide o zvyšné nedostatky, „proces odstraňovania pokračuje v súlade s termínmi, ktoré určil Národný inšpektorát práce“.

Burdová tiež ubezpečila, že na stavenisku 3. a 4. bloku JE Mochovce sa venuje dostatočná pozornosť bezpečnosti pri práci. Ako príklad uviedla, že na 60 odpracovaných hodín na stavbe pripadá v priemere 1 hodina školenia a miera úrazovosti na stavenisku v Mochovciach je výrazne pod priemerom SR aj EÚ.

„Bezpečnosť je najvyššou prioritou Slovenských elektrární,“ uzavrela Burdová.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.