Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Mne sa vždy musí niečo stať

Iba na desať rokov

Výstavba zariadení na výrobu elektriny zo slnečnej energie zažila najväčší rozmach v rokoch 2010 a 2011; išlo prevažne o veľké inštalácie s pomerne veľkou rozlohou, ktoré boli postavené na poľnohospodárskej pôde.

Podľa zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy je možné poľnohospodársku pôdu využívať iba na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy. Takéto rozhodnutie môže byť vydané ako trvalé alebo dočasné. V prípade zariadení na výrobu elektriny zo slnečnej energie vydávali pozemkové úrady rozhodnutia o odňatí spravidla na desať rokov. Súčasťou rozhodnutia bola aj povinnosť uviesť pôdu do pôvodného stavu. V prípade zariadení uvedených do prevádzky v roku 2011 tak skončí platnosť rozhodnutia o odňatí poľnohospodárskej pôdy v roku 2021. Po uplynutí uvedeného obdobia je výrobca povinný v súlade so zákonom rekultivačnými opatreniami uviesť pozemok do pôvodného stavu.

Zákon o podpore OZE však výrobcom elektriny garantuje podporu na obdobie 15 rokov; na rovnaké obdobie je spravidla nastavená aj štruktúra investície a bankové financovanie. Pri rozhodnutí o dočasnom odňatí poľnohospodárskej pôdy, ktoré je vydané iba na 10 rokov, sa tak životnosť projektu fakticky skracuje o 5 rokov oproti predpokladanej dĺžke trvania podpory.

Možnosť predĺženia

Novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy účinná od 1.4.2013 umožnila výrobcom elektriny požiadať pozemkový úrad o predĺženie lehoty o ďalších 10 rokov. V zmysle uvedenej novely „rozhodnutie o dočasnom odňatí pre fotovoltické a slnečné tepelné systémy môže orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy predĺžiť novým rozhodnutím najviac o desať rokov (…); rozhodnúť musí pred uplynutím platnosti pôvodného rozhodnutia.“

V tejto súvislosti podotýkame, že pozemkový úrad musí o predĺžení odňatia poľnohospodárskej pôdy rozhodnúť pred uplynutím platnosti pôvodného rozhodnutia. Žiadosť o odňatie poľnohospodárskej pôdy je preto potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu. 

Zákon nevylučuje ani možnosť odňať pôdu na trvalo. Tu je potrebné podotknúť, že jednorazový poplatok za trvalé odňatie je vyšší ako poplatok za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy.

Je preto namieste konštatovať, že zákon vo svojom aktuálnom znení výrobcom elektriny, ktorým bolo vydané rozhodnutie o dočasnom odňatí poľnohospodárskej pôdy iba na 10 rokov, ponúka reálne riešenie vzniknutej situácie.

Neoprávnené využívanie pôdy

Výrobca elektriny, ktorý by využíval poľnohospodársku pôdu bez rozhodnutia musí počítať s prísnymi sankciami. Výrobcovi elektriny môže byť uložená pokuta až do výšky 166 000 EUR za každý hektár pôdy; v prípade opakovaného porušenia môže byť táto pokuta dvojnásobná. Taktiež je potrebné rátať s povinnosťou rekultivovať pôdu. Výrobca bude musieť taktiež zaplatiť odvod vo výške, ako keby išlo o trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy.

Záver

Aj keď zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy nie je energetickým zákonom, predsa len významným spôsobom ovplyvňuje podnikanie v energetike. Aj malá zmena tohto zákona, ktorá by zmenila podmienky dodatočného odňatia poľnohospodárskej pôdy, by mohla mať na výrobcov elektriny zo slnečnej energie veľmi negatívne následky. Výrobcom elektriny preto odporúčame uvedený problém riešiť podľa možnosti čo najskôr.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.