Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NOW - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
11. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Mladí Slováci zabojujú na svetových pretekoch elektromobilov

Slovakia Team vyrazil na cestu do Nemecka, kde sa uskutoční štart pretekov, v utorok poobede.

Slovenskí nadšenci elektromobility sa už po druhýkrát zapoja do medzinárodnej rallye elektrických vozidiel Wave. Premiéru na podujatí zažila dvojčlenná posádka minulý rok. „V západnej Európe je elektromobilita plnohodnotnou súčasťou dopravy. V snahe priblížiť sa tomuto trendu aj na Slovensku máme pred sebou ešte veľa práce,“ uviedol Adrián Krajňák, kapitán slovenského tímu a predseda občianskeho združenia NOW.

Piaty ročník pretekov Wave je rozdelený do štyroch kategórií podľa typu vozidla. Etapová súťaž je však napriek tomu skôr spestrením, na prvom mieste je popularizácia bezemisnej dopravy, ktorú poháňajú obnoviteľné zdroje energie.

Pre účastníkov je naplánovaná trasa vedúca cez 4 krajiny v dĺžke vyše 2-tisíc kilometrov. Štart je v piatok (12.6.) v nemeckom meste Plauen, cieľovou destináciou bude o 8 dní neskôr švajčiarsky St.Gallen. Podľa Krajňáka bude najväčšou výzvou tohto ročníka tzv. kráľovská etapa. „Čaká nás presun z Berlína do Bernu za 48 hodín. Dĺžka etapy je 1000 km,“ vysvetlil.

Dvojčlennú posádku Slovakia Teamu tvoria kapitán Adrián Krajňák a kopilotka Jana Holekšiová.

Prejsť etapové preteky na elektrický pohon si vyžaduje starostlivé plánovanie, pri ktorom je potrebné zohľadniť obmedzený dojazd elektrického auta a prispôsobiť tomu aj štýl jazdy. Slovenský tím chce využívať hlavne verejne dostupnú infraštruktúru s bezplatným nabíjaním. S hľadaním nabíjacích bodov vlani problém nebol, hoci nie vždy to bolo jednoduché, priznáva Krajňák. „Boli aj situácie, keď bola daná nabíjačka nefunkčná alebo vypnutá. Vtedy sme museli hľadať alternatívu. Našťastie, vždy sa nám to podarilo,“ dodal. 

Tento ročník absolvuje posádka zo Slovenska na novom vozidle. Zatiaľ čo vlaňajšie preteky odjazdili na Peugeote iON, teraz si vyskúšajú elektrický Nissan Leaf, ktorý im zapožičali Slovenské elektrárne. Podľa kapitána sú prvé dojmy z auta pozitívne, zaujala najmä vylepšená elektronika. „Druhú generáciu Leaf-u možno považovať plnohodnotný päťmiestny rodinný elektromobil, ktorý zvládne aj presun po diaľnici.“

Japonský výrobca sľubuje „papierový“ dojazd 199 km. Krajňák predpokladá, že v reálnych podmienkach prejde vozidlo zhruba 170 km na jedno nabitie. S úsmevom ďalej dodáva, že rovnako ako minulý ročník, klimatizáciu si neplánujú zapínať ani v tom aktuálnom. „Určite nám to ušetrí zopár kilometrov. Zvládneme to aj bez nej,“ uviedol.

Aktuálne dianie na pretekoch Wave a zážitky slovenskej posádky môžete sledovať aj na sociálnej sieti Facebook. Portál energia.sk je mediálnym partnerom Slovakia Teamu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.