Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

M. Kocourek: Jedným z favoritom pre dostavbu Temelína je Westinghouse

Medzi hlavných kandidátov pre získanie zákazky na dostavbu Temelína patrí spoločnosť Westinghouse. Informoval o tom minister priemyslu a obchodu ČR Martin Kocourek počas svojej návštevy USA. Včera vo Washingtone tiež podpísal spoločnú deklaráciu o americko-českej spolupráci v jadrovej energetike.

Deklarácia o jadrovej spolupráci podľa Kocourka neovplyvní verejný tender. „Zmluva zároveň hovorí, že americká strana je v oblasti jadrovej energetiky kvalifikovaná. To znamená, že českej vláde v podstate hovorí, že nie je žiadna prekážka pre to, aby sa onen americký dodávateľ v rámci súťaže nebral ako rovnocenný s ostatnými,“ doplnil Kocourek.

Šance firmy Westinghouse závisia podľa Kocourka na konkrétnej ponuke. Predpokladom je najmä konkurencieschopnosť s ostatnými ponukami. Účastníkmi verejného tendra sú aj česko-ruské konzorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francúzska spoločnosť Areva, „Dopredu sa nedá predvídať nič. Avšak vzhľadom k tým skúsenostiam, ktoré s Westinghousom máme, sa môže považovať za jedného z favoritov,“ podotkol minister.

Hlavnými kritériami vo výberovom konaní bude podľa neho bezpečnosť, kvalita a efektívnosť ponúkaných projektov. Ako uviedol Kocourek, vláda musí zobrať v úvahu aj strategické hľadisko. Česká vláda okrem toho dlhodobo zdôrazňuje, že svoju úlohu zohrajú aj komerčné a technické predpoklady.

Kontrakt okrem dvoch nových reaktorov v Temelíne obsahuje aj prísľub troch ďalších zariadení rovnaké typu. Jadrová elektráreň Temelín patrí energetickej spoločnosti ČEZ, v ktorej má Česká republika väčšinový podiel.

Westinghouse momentálne patrí japonským majiteľom. Firma sa v minulosti podieľala na výstavbe prvých dvoch blokov elektrárne Temelín. Až do roku 2010 dodávala spoločnosť pre Temelín aj jadrové palivo. Nahradila ju však ruská spoločnosť TVEL, ktorá vyhrala výberové konanie v roku 2006.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.