Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov
11. novembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Miškov: Zmluva o JESS je korektná

Minister hospodárstva poskytne definitívne stanovisko k výstavbe novej jadrovej elektrárne až po rokovaní s ministrom priemyslu a obchodu ČR Martinom Kocourkom. Stretnúť sa majú v priebehu dvoch týždňov aj za účasti členov JESS. Juraj Miškov o tom informoval na utorňajšom brífungu v Jaslovských Bohuniciach. 

Miškov nespochybnil transparentnosť zmluvy o pripravovanej elektrárni. Opozícia totiž pred parlamentnými voľbami kritizovala spôsob výberu strategického partnera, ktorý prebehol bez výberového konania. „Z nášho pohľadu je zmluva korektná a vyvážená pre obe strany. Nevidíme dôvod prečo v zmluve nepokračovať,“ doplnil minister Miškov.

Proces výstavby nového jadrové zdroja bude zabezpečovať Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS). Jej zakladateľmi sú štátom vlastnená Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá vlastní 51 % podiel a česká energetická firma ČEZ. Zmluva o vzniku spoločného podniku sa podpísala v máji 2009 pričom JESS začal oficiálne fungovať od 1. januára 2010.

Financovanie celého projektu by malo pochádzať výlučne zo súkromných zdrojov bez účasti štátu. Podľa bývalého ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka je reálny začiatok výstavby nové zdroja v roku 2014 a jeho ukončenie v roku 2020.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s (JESS) v súčasnosti vypracúva štúdiu uskutočniteľnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.