Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Miškov:Vysoké ceny plynu boli dôsledkom nevýhodnej zmluvy s firmou Gazprom

„V spolupráci so zahraničnými akcionármi bolo nové vedenie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) úspešné a podarilo sa mu vynegociovať zníženie ceny,“ skonštatoval rezort hospodárstva vo vyhlásení. Ministerstvo zároveň vyjadrilo spokojnosť, že aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tento výsledok akceptoval. „O tom svedčí vyhlásenie regulátora o plánovanom znížení konečnej ceny pre spotrebiteľov vzhľadom na lepšie vyrokovaný kontrakt v porovnaní s tým, ktorý uzavrela vláda Roberta Fica,“ dodalo ministerstvo.

Rezort takto reagoval na dnešné vyhlásenie ÚRSO o tom, že najneskôr od polovice februára klesnú ceny plynu pre slovenské domácnosti. Zníženie by sa malo podľa predpokladov úradu pohybovať v rozmedzí od 3 do 5 %. Dôvodom je podpis dodatku k zmluve, ktorým sa znížili ceny zemného plynu pre SPP od odberateľa, spoločnosti Gazprom Export.

„Za drahý plyn mohla nevýhodná zmluva z čias vlády Roberta Fica. Som rád, že sa nám ju podarilo prehodnotiť a šetriť tak peniaze občanov i SPP samotného,“ zhodnotil minister Miškov.

Samotný SPP však priestor na zlacnenie plynu nevidí. „Dodatok k zmluve so spoločnosťou Gazprom Export nevytvára dostatočný priestor pre úpravu regulovaných cien, keďže nerieši, ale iba zmierňuje stratu, ktorá SPP v segmente domácností vzniká z dôvodu zle nastavenej regulácie,“ skonštatoval špecialista externej komunikácie SPP Peter Bednár.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.