Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. januára 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Miškov v Taliansku rokuje o spolupráci najmä v energetickej oblasti

„Šéf slovenského rezortu hospodárstva rokoval najprv s viceguvernérom regiónu Lombardia Andreom Gibellim a potom aj s primátorkou mesta Miláno Letiziou Morati. Dominovala téma slovenskej účasti na EXPO 2015 v Miláne. Témou výstavy budú aj energie, čo je vzhľadom na úroveň jadrovej energetiky na Slovensku a na rozvoj alternatívnych zdrojov veľmi aktuálne,“ informovalo komunikačné oddelenie rezortu hospodárstva.

V tejto súvislosti rokoval aj generálny riaditeľ sekcie energetiky MH SR Ján Petrovič s prezidentom talianskej agentúry pre atómovú bezpečnosť Umbertom Veronesim, ktorá vznikla v novembri minulého roka. Črtá sa tu totiž možnosť nadviazania spolupráce vedeckých ustanovizní v oblasti využívania jadrovej energie, bezpečnosti a výskumu.

„Rovnako sú zaujímavé skúsenosti našich expertov pre talianskych odborníkov pri znovuoživení jadrovej energetiky v krajine, pretože Taliansko plánuje postaviť 4 jadrové elektrárne,“ spresnilo MH SR.

Slovenská delegácia rokovala aj s generálnym riaditeľom spoločnosti SOGIN Giuseppem Nuccim. SOGIN je správcom nukleárnych zariadení v Taliansku (obdobou slovenskej spoločnosti JAVYS), ako aj s najvyššími predstaviteľmi spoločnosti ENEL.

Miškov pracovnú cestu ukončí rokovaním s ministrom hospodárstva Talianska Paolom Romanim, s ktorým podpíše aj Memorandum o porozumení o hospodárskej a energetickej spolupráci medzi MH SR a Ministerstvom hospodárskeho rozvoja Talianska. Ministri budú diskutovať aj o spolupráci v oblasti automobilového priemyslu, či o príleve ďalších investícií na Slovensko.

Taliansko patrí medzi najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska. Do konca septembra 2010 obrat dosiahol výšku 3,11 miliardy eur, pri vývoze 2,01 miliardy eur a dovoze 1,1 miliardy eur. Za deväť mesiacov minulého roka sa v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2009 zvýšil vývoz o 20,6 %, dovoz o 4,8 % a aktívna bilancia sa zvýšila o 47,3 %.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.