Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miskov (sita)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov. Foto: (c) SITA.
10. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Miškov: Rozvoj fotovoltaiky je možný len ak sa priblíži trhovým cenám

Slnečné a veterné elektrárne zrejme na Slovensku dlho nebudú mať „na ružiach ustlaté“. Minister hospodárstva Juraj Miškov vidí priestor na ich rozvoj na Slovensku iba po splnení dvoch náročných požiadaviek. Prvou požiadavkou je, že cena elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom slnka alebo vetra by sa mala čo najviac priblížiť k trhovým cenám. „V budúcnosti vidím veľa možností. To znamená, že ten priestor je otvorený aj pre fotovoltaiku aj pre veterné elektrárne. Podstatné však je, aby tie ceny, ktoré budeme platiť za tieto obnoviteľné zdroje, boli čo najbližšie k trhovým cenám,“ povedal Juraj Miškov.

Druhou požiadavkou pre výraznejší rozmach slnečných či veterných elektrární na Slovensku je podľa ministra vyriešenie problému ukladania nimi vyrobenej elektriny. „Slnečné a veterné elektrárne totiž v súčasnosti predstavujú nepredikovateľný zdroj výroby elektrickej energie, a tá výroba v týchto elektrárňach vykazuje veľkú fluktuáciu, ktorú treba vyrovnávať. Tie náklady na vyrovnávanie fluktuácie sú veľmi vysoké,“ vysvetlil Miškov.

Pokiaľ sa nesplnia spomínané dve podmienky, na Slovensku by mala podľa ministra v rámci obnoviteľných zdrojov hrať prvé husle naďalej biomasa. „Som rád, že sa nám podarilo zastaviť perfídny boom výstavby slnečných elektrární, a že sa všetok špekulatívny kapitál v tejto oblasti presunul ďalej na Balkán,“ konštatoval Miškov.

Slnečné a veterné elektrárne sú aj v nemilosti Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy, ktorá má okrem iného na starosti stabilitu elektrickej siete. Prenosová sústava stále považuje slnečné ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Investori, ktorí chcú na Slovensku stavať slnečné alebo veterné elektrárne si musia počkať na začiatok roka 2012. Slovenská elektrizačná prenosová sústava by totiž mala v tomto období znova posúdiť vplyv obnoviteľných zdrojov na stabilitu prenosovej sústavy.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.