Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Miškov: Prednosť budú mať OZE, ktorých výkupné ceny budú najbližšie trhovým

„Na druhej strane si uvedomujeme aj potrebu stanoviť takú stratégiu vo vzťahu k OZE, ktorá bude v čo najmenšej možnej miere zaťažovať štátny rozpočet. To znamená, že budeme mať snahu uprednostniť také OZE, ktorých výkupné ceny budú najbližšie trhovým,“ uviedol v rozhovore pre TASR Miškov.

„Zjednodušene povedané, povieme si, aký objem OZE chceme vybudovať, tento objem OZE dáme do aukcie a budeme licitovať. Necháme investorov zaujímajúcich sa o investovanie do OZE súťažiť o voľné kapacity a necháme ich ponúknuť najnižšiu cenu,“ objasnil. „Sľubujeme si od toho to, že rovnako ako v elektronických aukciách, ktoré sme začali povinne robiť na verejné obstarávanie, dosiahneme najlepšiu možnú dosiahnuteľnú cenu. Toto je jedno z opatrení, ktoré chceme zaviesť,“ zdôraznil Miškov.

„Chceme uprednostňovať vznik takých OZE, ktoré nevykazujú fluktuáciu výroby, ako vykazuje momentálne fotovoltika alebo vietor. Dôležité sú dve však veci. Prvou je stabilita sústavy, pretože na každý takýto zdroj ako je fotovoltika treba záložný zdroj na reguláciu sústavy. Druhou je cena. Nechceme totiž, aby OZE boli iba nejakými finančnými produktmi, do ktorých sa oplatí investovať, pretože je v nich garantovaná výnosnosť, čo v prípade fotovoltiky tak bolo,“ dodal.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.