Miškov by predal zvyšné podiely v energetických podnikoch
Minister hospodárstva Juraj Miškov by si vedel predstaviť nielen privatizáciu spoločností, v ktorých je štát stopercentný akcionár, ale aj predaj zvyšných štátnych podielov v energetických podnikoch. „Pokiaľ bude na tom zhoda, ktorá vznikne po predčasných voľbách, tak my ako liberáli si vieme predstaviť, že budú podiely v energetických podnikoch doprivatizované,“ povedal Miškov, ktorý bol na svoj post nominovaný stranou SaS.
Štát prostredníctvom Fondu národného majetku a Ministerstva hospodárstva SR vlastní majoritné respektíve minoritné podiely napríklad v Západoslovenskej energetike (51 % akcií), Stredoslovenskej energetike (51 % akcií), vo Východoslovenskej energetike (51 % akcií), v Slovenských elektrárňach (34 % akcií), či v Slovenskom plynárenskom priemysle (51 % akcií). Štát ešte vlastní 100-percentné podiely v energetických podnikoch Transpetrol, Slovenská elektrizačná prenosová sústava a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť.
Miškov: Stop privatizácii teplární bola chyba
Podľa ministra Miškova je minimálne potrebné, aby sa predali teplárenské spoločnosti. Teplárne, v ktorých štát drží stopercentné podiely, chcela predať vláda Ivety Radičovej, kvôli predčasným marcovým voľbách však ich predaj zastavila. „Ja osobne považujem za úplný nezmysel, že sa táto rozbehnutá privatizácia zastavila,“ konštatoval Miškov.
Fond národného majetku SR (FNM) pozastavil privatizáciu šiestich najväčších teplárenských podnikov v októbri 2011, po tom čo padla vláda Ivety Radičovej. Fond už hľadal pre predaj teplární v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach privatizačného poradcu. Teplárne sa tak nepodarilo predať slovenskej pravici už druhýkrát. Prvýkrát predával štát teplárne ešte počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Vtedy sa ich nepodarilo predať tiež kvôli predčasným parlamentným voľbám v roku 2006.
Zdroj: © SITA