Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Miroslav Jílek: Na Téryho chate získavame všetku energiu zo slnka

Miroslav Jílek je chatárom Téryho chaty, ktorá je najvyššie položenou vysokohorskou chatou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa pri Piatich Spišských plesách v Malej Studenej doline vo výške 2015 metrov nad morom

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. v roku 2008 iniciovala projekt ekologizácie Téryho chaty ako súčasť programu Energia pre prírodu. Po vypracovaní štúdie komplexného riešenia energetickej prevádzky chaty prišlo na jeseň v roku 2009 k inštalácii fotovoltaického systému. Nahradili sa ním pôvodné solárny panely s nedostatočným výkonom (1,2 kW). Umiestnením nového systému sa zároveň obmedzila činnosť dieselového motora, ktorý sa dnes využíva už len ako záložný zdroj. Produkciou čistej energie zo slnka sa ročne zabráni vypusteniu 7,5 ton emisií CO2 do ovzdušia. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.