Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Minsk a Kyjev podpísali dohodu o preprave venezuelskej ropy

Ukrajina a Bielorusko dnes podpísali prvú zo série dohôd, ktorá umožní tranzit venezuelskej ropy do Bieloruska cez ukrajinské ropovody. Uviedol to dnes ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko.

Prvá ropa potečie v novembri 2010

Vláda v Kyjeve nedávno informovala, že prvá skúšobná dodávka 80 tis. ton venezuelskej ropy do Bieloruska sa uskutoční v priebehu novembra tohto roka. Bielorusko v súčasnosti dováža ropu z Venezuely tak, že po dovoze do ukrajinského čiernomorského prístavu Odesa sa náklad prepraví po železnici. Minsk však chce náklady na dovoz znížiť, čo sa mu podarí, ak sa ropa bude prepravovať potrubím Odesa-Brody a Družba.

„Podpísali sme dnes prvú dohodu, ktorá sa vzťahuje na činnosť ropovodu Odesa-Brody,“ vyhlásil Bojko a doplnil, že pôjde o dlhodobú spoluprácu medzi oboma krajinami.

Chávez: Od roku 2011 budeme dodávať 30 mil. ton ročne

Venezuelský prezident Hugo Chávez počas návštevy Bieloruska tento mesiac prisľúbil, že od roku 2011 bude počas trojročného obdobia dodávať jeho krajina ročne 30 mil. ton ropy svojmu bieloruskému partnerovi. Hodnota kontraktu dosahuje 19,4 mld. dolárov (14 mld. eur).

Dohody s Venezuelov sú pre Bielorusko riešením dodávok ropy pre najbližšie obdobie. Problémom krajina čelí od doby, kedy Rusko zvýšilo cenu za dodávky tejto energetickej komodity, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.