Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráren
Foto: ilustračné, GettyImages
9. novembra 2022 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na modernizáciu vodných elektrární za 16 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) vyhlásilo ďalšiu, v poradí tretiu, výzvu z Plánu obnovy a odolnosti v oblasti zelenej ekonomiky. Podpora sa zameriava na modernizáciu existujúcich zariadení na výrobu elektriny s využitím vodnej energie, tzv. vodných elektrární.

Na výzvu je z prostriedkov Európskej únie vyčlenených 16 miliónov eur a jej cieľom je podporiť produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Informovala o tom hovorkyňa MH SR Mária Pavlusík.

O nenávratnú finančnú pomoc môžu žiadať prevádzkovatelia existujúcich funkčných vodných elektrární s celkovým inštalovaným výkonom na úrovni minimálne 0,5 MW. Podporené budú projekty, ktorých zámerom je modernizovať inštalovaný výkon príslušnej technologickej časti vodnej elektrárne a zároveň predĺžiť jej životnosť. V rámci jedného projektu sa môže modernizovať jedna vodná elektráreň.

Záujemcovia o tento typ podpory môžu svoje projekty realizovať v rámci celej Slovenskej republiky, pričom projekty na území Bratislavského samosprávneho kraja získajú dotáciu vo výške 45 percent z celkových oprávnených výdavkov, v ostatných krajoch Slovenska majú nárok na 60 percentnú podporu. Žiadosti je možné podávať do 13. januára 2023, pričom projekty budú posudzované na základe kritéria nákladovej náročnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.