Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina pomoc odpojenie energia dodavatelia koronavirus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. apríla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva v prípade potreby pomôže aj v oblasti dodávok energií a ochrany odberateľov

„V prípade dramatického zhoršenia situácie sme pripravení reagovať legislatívnym návrhom, ak sa to ukáže ako potrebné na ochranu odberateľov a zvyšku dodávateľského reťazca,“ uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Ministerstvo aktuálne diskutuje so zástupcami dodávateľov, distribútorov a ďalších aktérov na energetickom trhu a aktuálny stav v energetike dôsledne monitoruje. Víta pritom ústretový prístup dodávateľov, keďže aj oni sú koronakrízou priamo zasiahnutí.

Informovali ma, že na základe individuálneho posúdenia sa snažia v tomto ekonomicky neľahkom období vychádzať v ústrety odberateľom, ktorí požiadajú o úpravu zálohových platieb alebo o splátkový kalendár,“ povedal Galek.

Miera zodpovednosti a solidarity

Dodávatelia elektriny, plynu, tepla a prevádzkovatelia energetickej infraštruktúry majú pritom podľa rezortu hospodárstva oproti iným dodávateľom tovarov či poskytovateľom služieb nadštandardnú výhodu v podobe možnosti okamžitého odpojenia odberateľa, pričom takéto odpojenie môže mať pre konkrétneho odberateľa existenčné následky.

V záujme zachovania vzájomnej dôvery verím, že toto svoje oprávnenie nebudú zneužívať a preukážu dostatočnú mieru zodpovednosti a solidarity smerom k odberateľom, partnerom a celej spoločnosti,“ poznamenal štátny tajomník.

Opatrenia na zníženie cien

Do budúcna bude podľa neho vláda v súlade s programovým vyhlásením venovať väčšiu pozornosť systémovým opatreniam na zníženie koncových cien energií, ako aj cieleným opatreniam na zníženie energetickej chudoby.

„Ministerstvo bude tiež podporovať akékoľvek dobrovoľné a adresné opatrenia zo strany dodávateľov a distribútorov energií, ktoré budú zamerané na zmiernenie dopadov súčasnej krízy voči najviac postihnutým skupinám odberateľov aj vo verejnom sektore, napríklad zdravotníctve,“ prisľúbil Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.