Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Riadiace stredisko Velin v elektrárňach Mochovce.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
23. decembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva sa po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce plánuje zamerať na OZE

Aj z tohto dôvodu sme v návrhu ministerstva hospodárstva do Plánu obnovy a odolnosti ako priority navrhli práve zvyšovanie flexibility sústav, investície do nových obnoviteľných zdrojov na výrobu ako elektriny, tak aj tepla a tiež modernizáciu už existujúcich OZE,“ povedal Galek.

Štátny tajomník je však sklamaný zo slovenského Plánu obnovy, ktorý v utorok zaslalo ministerstvo financií na posúdenie Európskej komisii. Ten totiž počíta len so 100-miliónovými investíciami do obnoviteľných zdrojov a energetických sietí na Slovensku.

Plán obnovy má okrem odbornej aj politickú úroveň a tu musím konštatovať, že 100 miliónov eur, ktoré sú napokon na zelené energie, rozvoj sietí a repowering vyžiadané, je žalostne málo. Takýto návrh nám s najväčšou pravdepodobnosťou Brusel vráti,“ podotkol Galek s tým, že ministerstvo hospodárstva na podporu obnoviteľných zdrojov a rozvoj sietí žiadalo 950 miliónov eur.

Vychádzali sme pritom jednak z Integrovaného národného energetického plánu, ako aj zo stavu poznania technickej a trhovej situácie na základe konzultácií s distribučnými spoločnosťami, SEPS a s výrobcami elektriny. Veľmi nápomocné boli aj konzultácie v rámci transpozície zimného energetického balíčka,“ konštatoval Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.