Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dvojnásobný exminister hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Ľubomír Jahnátek. Foto: SITA/Diana Černáková
28. januára 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva rešpektuje rozhodnutie ústavného súdu v kauze odvolania Jahnátka

Rezort hospodárstva rozhodnutie Ústavného súdu SR rešpektuje a berie na vedomie,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva. Viac sa k tomu ministerstvo vyjadrovať nechcelo.

Podľa ústavného súdu bolo odvolanie Ľubomíra Jahnátka z funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) protiústavné. Vo štvrtok o tom na verejnom zasadnutí rozhodol senát Ústavného súdu SR v zložení Peter Straka, Martin Vernarský a Robert Šorl.

Uznesením vlády zo 4. júna 2020 boli porušené základné právo sťažovateľa na prístup k iným verejným funkciám a základné právo na inú právnu ochranu,“ uviedol predseda senátu Peter Straka.

Nový predseda

Ústavný súd nepristúpil k zrušeniu napadnutého uznesenia vlády vzhľadom na fakt, že úrad má nového vymenovaného predsedu.

Ústavný súd zastáva názor, že zrušením napadnutého uznesenia a vrátením veci na ďalšie konanie nemôže dôjsť k obnove stavu pred porušením práv sťažovateľa,“ uviedol sudca spravodajca Martin Vernarský.

Nespĺňal podmienky

Ľubomír Jahnátek, ktorý rozhodnutie ústavného súdu privítal a v súčasnosti uvažuje nad ďalšími krokmi, bol z funkcie predsedu regulačného úradu odvolaný 4. júna 2020 na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Podľa predloženého materiálu totiž údajne pri svojom menovaní nespĺňal zákonné podmienky stanovené na výkon funkcie predsedu ÚRSO, úrad pod jeho vedením nemal konať nezávisle a problematické bolo aj pôsobenie jeho syna v spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska.

Jahnátek bol vo vládach Roberta Fica minister hospodárstva, ako aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Do čela regulačného úradu ho zvolili v júli 2017. Túto funkciu mal vykonávať až do roku 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.