Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze europska unia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. marca 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva požadovalo na energetiku  950 miliónov eur, získalo 220 miliónov

Na začiatku sme prišli s požiadavkou 950 miliónov eur,“ povedal na tretej online energetickej konferencii Smart NRG Forum štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Následne ministerstvo podľa neho nepríjemne prekvapila decembrová verzia plánu obnovy, ktorá odišla Európskej komisii, v ktorej bolo na energetické projekty vyčlenených 100 miliónov eur.

Reformácia regulačného rámca

Nakoniec z plánu obnovy sa ujde 220 miliónov eur obnoviteľným zdrojom energií (OZE) a na projekty do energetických sietí.

Bohužiaľ vypadli nám investície na projekty v teplárenstve,“ dodal Galek. Podľa zverejneného plánu by malo Slovensko za spomínané peniaze reformovať regulačný rámec v oblasti energetickej efektívnosti, elektroenergetiky a podpory obnoviteľných zdrojov.

Slovensko by taktiež malo implementovať do svojej legislatívy európsky balíček Čistá energia pre všetkých Európanov.

Kvalita ovzdušia

Generálny riaditeľ spoločnosti SPP-distribúcia Martin Hollý na konferencii Smart NRG Forum upozornil, že Slovensko je v súčasnosti treťou najhoršou krajinou, čo sa týka kvality ovzdušia. Podľa neho by preto malo Slovensko do plánu obnovy zapracovať viacero vecí z plynárenstva.

Chýba tam napríklad podpora biometánu. Máme pomerne veľa bioplynových staníc na Slovensku. Biometán im ponúka pokračovať vo svojej činnosti aj po ukončení podpory niekedy okolo roku 2025,“ povedal Hollý.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva prisľúbil, že štát plynárenstvo podporí z iných fondov, napríklad z Modernizačného fondu.

Skoncovanie s uhlím

Ak Slovensko skoncuje s uhlím, tak sa dostane v čistote životného prostredia na šieste miesto v EÚ. Galek sľubuje, že štátne teplárne po roku 2025 nebudú spaľovať uhlie. Prejdú na výrobu tepla z plynu či biomasy.

Uhlie by malo byť zakázané v EÚ do roku 2030. My s tým nemáme problém. Neviem si však predstaviť, čo s tým urobí Poľsko či Česká republika,“ podotkol Galek.

Podpora CNG či LNG plynu

Martin Hollý upozornil aj na dôležitosť podporovať CNG či LNG plyn. Ide podľa neho totiž o veľmi efektívny a čistejší zdroj v doprave. „Dekarbonizácia priemyslu mala mať väčšiu pozornosť v pláne obnovy,“ zdôraznil Hollý.

Ako na konferencii Smart NRG Forum uviedol projektový manažér pre Zelenú ekonomiku na Ministerstve financií SR Martin Madaj, vďaka vyčleneným 220 miliónom eur by sa mali postaviť nové zdroje elektriny z OZE a mali by sa zmodernizovať staré. Mala by sa taktiež zvýšiť flexibilita elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE.

Plán obnovy

Konečný termín pre zaslanie finálnej verzie plánu obnovy je pre všetky členské krajiny Európskej únie rovnaký, 30. apríl tohto roku. Veľké presúvanie peňazí v rámci plánu obnovy Madaj už neočakáva. „Nepredpokladáme, že by zo strany Európskej komisie prišli veľké zmeny pri alokácií peňazí,“ uzavrel Madaj.

Plán obnovy a odolnosti SR je rozdelený na 18 častí, ktoré zahŕňajú reformy a investície v celkovej hodnote približne 6 miliárd eur.

Zameriava sa na päť hlavných priorít – zelená ekonomika (2,170 mld. eur), vzdelávanie (800 mil. eur), veda, výskum a inovácie (700 mil. eur), zdravie (1,45 mld. eur) a efektívna verejná správa (1,03 mld. eur).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.