Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva SR Karel Hirman počas rokovania 102. schôdze vlády SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
26. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva pokračuje v rokovaniach o pomoci s vysokými cenami energií so samosprávami

Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje v rokovaniach o pomoci s vysokými cenami energií so zástupcami verejného sektora. V stredu, 25. januára rokoval minister Karel Hirman o možnostiach pomoci, ktoré sú v kompetencii jeho rezortu, s predstaviteľmi Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska.

V tomto prípade bude ministerstvo hospodárstva tzv. peňazovodom, ktorý bude vďaka už osvedčenej rýchlo realizovateľnej schéme a nášmu systému na ministerstve doručovať pomoc aj jednotlivým subjektom samospráv v rámci verejnej správy. Za týmto účelom budú ministerstvu poskytnuté finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ uviedol na stretnutí minister Hirman.

Pomoc sa k nim dostane prostredníctvom schémy, ktorá bola realizovaná už v decembri minulého roka. Pre obce, mestá a subjekty v ich pôsobnosti budú podmienky rovnaké ako v uplynulom roku.

Žiadateľom bude kompenzovaných 80 % z oprávnených nákladov, ktoré vzniknú ako rozdiel nákladov na kúpu komodity nad úroveň stropu, ktorý je v prípade elektrickej energie vo výške 199 eur/MWh a v prípade zemného plynu 99 eur/MWh.

Vo februári bude možné požiadať o prvé spätné kompenzácie za január, pričom za prvý kvartál budú môcť žiadatelia požiadať o kompenzácie až do konca júna 2023. V porovnaní s decembrom uplynulého roka bude zdvojnásobený limit na hospodársku jednotku, a to zo 100-tisíc eur na 200-tisíc eur na jeden mesiac.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.