Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil elektrické vozidlo nabíjacia stanica nabíjanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
26. mája 2020 ElektromobilitaElektromobily od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva pokračuje v poskytovaní dotácií na kúpu elektromobilov

Rezort ho na začiatku apríla pre situáciu spôsobenú koronakrízou dočasne pozastavil. „Našou snahou je teraz zrýchliť celý proces posudzovania a schvaľovania žiadostí. Do konca mája plánujeme posúdiť žiadosti, ktoré sú už na ministerstve. V júni by prišli na rad tie, ktoré v súčasnosti administratívne overuje Slovenská inovačná a energetická agentúra,“ priblížil štátny tajomník rezortu Karol Galek.

Zasadnutie komisie

Po obnovení projektu opätovne zasadla komisia na vyhodnocovanie a schvaľovanie žiadostí a schválila 127 žiadostí, prerozdelených tak bude ďalších takmer 1,1 mil. eur. Doteraz bolo spolu schválených 340 žiadostí, z toho v 279 prípadoch ide o fyzické osoby a 61 schválených žiadostí je od právnických osôb.

Celková suma odsúhlasená na podporu kúpy elektroáut je tak spolu 2,76 mil. eur. Úspešným žiadateľom je postupne doručovaná na podpis zmluva o poskytnutí dotácie. Od termínu jej podpísania majú následne 12 mesiacov na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. Aktuálne sa administratívne overuje 240 žiadostí.

Otvorená do vyčerpania

Pre nedostatky nebolo schválených 13 žiadostí, ministerstvo okrem toho zaevidovalo 75 storno žiadostí. „Keďže sa uvoľnili doteraz vyčlenené finančné prostriedky na tieto neschválené a storno žiadosti, v súlade s podmienkami výzvy budú od júna oslovovaní ďalší žiadatelia zo zásobníka,“ doplnil Galek. Celková suma určená na túto výzvu je 6 mil. eur, pričom výzva je otvorená až do jej vyčerpania. Rezort hospodárstva už vyplatil aj prvých 40 dotácií v súhrnnej hodnote 299-tis. eur.

Dotačný program na podporu kúpy elektromobilov spustilo Ministerstvo hospodárstva SR koncom minulého roka. Výška dotácie na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom je 8 000 eur, v prípade plug-in hybridného vozidla 5 000 eur. O dotáciu mohli požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.