Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva euro peniaze podpora energie ceny peniaze
Foto: ilustračné, GettyImages
24. apríla 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva pokračuje v energodotáciách, žiadosti prijíma online

Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje v poskytovaní dotácií na drahé energie. Ako informoval na pondelňajšej tlačovej besede dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman, ministerstvo už začalo s prijímaním žiadostí na kompenzácie zvýšených cien elektriny a plynu za mesiac marec.

Žiadosti prijíma rezort v online režime. Pomoc môže dostať každý subjekt vyvíjajúci hospodársku činnosť (má IČO), vlastní elektromer alebo plynomer. Štát bude naďalej dotovať 80 percent nákladov podnikom a samosprávam, ktoré majú pri elektrine megawatthodinu nad 199 eur a pri plyne nad 99 eur.

Ku koncu minulého týždňa ministerstvo prijalo 56-tisíc žiadostí o dotácie na drahé energie v celkovej hodnote 84 miliónov eur. „Dnes začíname prijímať žiadosti za marec, ale samozrejme naďalej prijímame žiadosti aj za január a február. Výzva je účinná do konca júna,“ dodal Hirman, ktorý pripomenul, že poskytujú dotácie aj samosprávam či cirkevným inštitúciám.

Ešte nie je isté, či štát bude poskytovať dotácie za drahé energie aj za apríl, máj a jún. „V druhej polovici mája, po uvážení, zverejníme, či a ako budeme pokračovať v poskytovaní dotácií za druhý kvartál tohto roka,“ dodal Hirman s tým, že sa menia vstupné dáta, s ktorými vláda počítala pri schvaľovaní energodotácií, ako je napríklad vývoj cien na trhoch s elektrinou a plynom.

Viacerí odberatelia sa sťažujú, že cenníkové ceny za dodávky elektriny či plynu sú stále vyššie, ako sú ceny na trhoch s elektrinou či plynom. Minister Hirman upozornil, že odberatelia musia počítať s istým časovým posunom, keďže elektrinu alebo plyn nakupoval dodávateľ pre svojich odberateľov niekedy v minulom roku, kedy boli trhové ceny energií na oveľa vyšších cenových úrovniach. „Sledujeme však dodávateľov, ako si počínajú s týmto faktom. Už máme dodávateľov, ktorí zmenili svoje cenníky pre niektorých odberateľov,“ podotkol Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.