Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Infrastruktura elena energia podpora peniaze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. februára 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva podporí rozvoj zelenej energie a modernizáciu infraštruktúry 220 miliónmi eur

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, vyše 220 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR bude možné získať v deviatich výzvach zameraných na tri oblasti.

Na podporu nových obnoviteľných zdrojov energie, repowering a zvyšovanie flexibility sústavy. Schému štátnej pomoci pre túto oblasť už schválil Protimonopolný úrad SR.

Nové obnoviteľné zdroje

Konkrétne bude možné v rámci výziev žiadať prostriedky na nové obnoviteľné zdroje, teda na výstavbu nových zariadení na priamu výrobu elektriny zo slnka a vetra, na využitie geotermálnej energie, biomasy, bioplynu, skládkového plynu a plynu z čistiarní odpadových vôd na výrobu elektriny prostredníctvom kogenerácie.

V prípade repoweringu sa o podporu môžu uchádzať projekty na modernizáciu existujúcich zariadení na využitie vodnej energie na výrobu elektriny, využitie biomasy, bioplynu, skládkového plynu a plynu z čistiarní odpadových vôd na výrobu elektriny prostredníctvom kogenerácie a výrobu biometánu.

Plán obnovy

Tretia oblasť, ktorú ministerstvo z plánu obnovy podporí, je zvyšovanie flexibility sústavy. Konkrétne pôjde o projekty budovania zariadení na uskladnenie energie pripojené pred odovzdávacím miestom zariadenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a na zariadenia na výrobu vodíka elektrolýzou využitím elektriny z OZE a na jeho uskladnenie.

Na prvej výzve na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z OZE, ktorú plánuje ministerstvo vyhlásiť v apríli, sa už intenzívne pracuje.

Po finalizácii textu a príloh bude návrh výzvy zaslaný na posúdenie Národnej implementačnej a koordinačnej autorite na Úrade vlády SR. Tá už schválila harmonogram výziev. Všetky projekty podporené z Plánu obnovy bude nutné zrealizovať do júna 2026,“ informuje rezort hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.