Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetické systémy fosilne palivá geologické centrum energia elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
13. júna 2024 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva plánuje do modernizácie prenosovej sústavy na dodávku elektriny investovať 83 miliónov eur

Modernizácia prenosovej sústavy na dodávku elektriny bude Slovensko stáť 83 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva SR podpísalo v utorok zmluvy so spoločnosťou Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS) na modernizáciu a digitalizáciu prenosovej sústavy v hodnote 83 miliónov eur.

Z tejto sumy pôjde 45 miliónov eur na zvýšenie transformačného výkonu v lokalite Senica a 38 miliónov eur na modernizáciu prenosových vedení v dĺžke takmer 254 kilometrov po celom Slovensku. Finančné prostriedky sú vyčlenené z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Samostatné projekty

Modernizácia a digitalizácia našej prenosovej sústavy je kľúčová pre zabezpečenie stabilnej a spoľahlivej dodávky elektrickej energie pre všetkých užívateľov. Investície do zvýšenia transformačného výkonu a zlepšenia infraštruktúry nám umožnia lepšie integrovať obnoviteľné zdroje energie a znížiť negatívny vplyv na životné prostredie,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Zmluva zahrňuje dva samostatné projekty, prvý z nich sa zameriava na zvýšenie transformačného výkonu v lokalite Senica z pôvodných 200 MVA na 350 MVA. Tento projekt by mal skončiť v apríli 2026, umožní tak spoľahlivé napájanie distribučnej sústavy, väčšiu kapacitu pre nové pripojenia obnoviteľných zdrojov energie a zlepší kvalitu dodávky elektriny.

Druhý projekt

Druhý projekt sa zameriava na modernizáciu vedení v dĺžke skoro 254 kilometrov, vrátane výmeny izolačných prvkov, spínacích zariadení a vodičov vedenia. Tento projekt, plánovaný na dokončenie v marci 2025, zvýši prúdové zaťaženie, bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej sústavy.

Elektroenergetická infraštruktúra bola na Slovensku navrhnutá v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Požiadavky na zelené zdroje výroby, snaha o dekarbonizáciu, objem spotreby a technológie prenosu a distribúcie každým rokom rastú. Preto je nevyhnutné investovať do projektov, ktoré zvýšia kapacitu prenosovej sústavy, a tým aj jej bezpečnosť a spoľahlivosť. To zároveň umožní pripojenie väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, ale aj rast cezhraničného obchodu s elektrinou,“ zdôraznil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Martin Magáth.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.