Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík počas tlačovej besedy o dotáciách na nájmy pre zatvorené prevádzky v čase pandémie ochorenia COVID-19. Bratislava, 23. jún 2020.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
31. decembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva momentálne neplánuje pokračovať v privatizácii štátnych akcií

Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk a pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva Karol Galek, štát sa v súčasnosti snaží svoje podiely v energofirmách hlavne ozdraviť a sfunkčniť.

Vzhľadom na situáciu, v akej nám dlhoročné eldorádo Roberta Fica a jeho kumpánov zanechalo väčšinu energetických podnikov, v prvom rade sme sa rozhodli pristúpiť k ich ozdraveniu a sfunkčneniu. Mám na mysli napríklad SPP, kde má štát 100-percentný podiel a hoci sa jedná o predajcu plynu, tento dlhodobo vytváral stratu. Na Ficove “stabilné“ ceny energií sme sa tak v konečnom dôsledku museli skladať zo štátneho rozpočtu,“ povedal Galek.

Základná kontrolná funkcia

Štátny tajomník upozornil na situáciu v Slovenských elektrárňach, v ktorých štát ovláda 34-percentný podiel.

Bývalá vláda neplnila (v Slovenských elektrárňach-poz.red.) ani len tú základnú kontrolnú funkciu, všetok ich majetok skončil založený v bankách,“ podotkol Galek.

Plne funkčné holdingy

Energetické holdingy ako Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE), či Východoslovenská energetika (VSE) sú podľa neho našťastie plne funkčné.

Po výmene členov v dozorných radách a predstavenstvách máme aj tu situáciu plne pod kontrolou,“ konštatoval Galek.

Štát ako vlastník

Štát vlastní viacero podielov v energetických firmách. Stopercentné podiely ovláda napríklad v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), JAVYS, v šiestich najväčších teplárenských spoločnostiach v Košiciach, Martine, Bratislave, Trnave, Žiline a vo Zvolene či v Transpetrole.

Majoritné či minoritné podiely má v spoločnostiach ZSE, SSE, VSE, Nafta, Eustream, JESS, Slovenské elektrárne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.