Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva euro peniaze podpora energie ceny peniaze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
6. decembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva je nemilo prekvapené, eviduje nízky záujem podnikov o kompenzácie za drahé energie

O kompenzácie za drahé energie nie je zo strany podnikov zatiaľ veľký záujem. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Karel Hirman, doteraz poskytlo jeho ministerstvo na kompenzácie pre stovky spoločností 4,6 milióna eur. O kompenzáciu prejavila záujem necelá tisícka podnikov.

Zatiaľ sme mierne sklamaní. Mysleli sme si, že sa budeme v prvých dňoch baviť o tisíckach žiadostí a nie o stovkách,“ uviedol Hirman, ktorý vyzval všetky podniky, aby sa čo najskôr prihlásili o kompenzácie za drahé energie. O kompenzácie za august a september tohto roku môžu spoločnosti požiadať do 22. decembra tohto roka. „Nenechávajme si to na poslednú chvíľu,“ zdôraznil Hirman.

Ministerstvo má pre spoločnosti pripravených celkovo 360 miliónov eur. Štát preplatí spoločnostiam 80 % nákladov nad úrovňou 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne. O kompenzáciu sa môžu uchádzať spoločnosti zo všetkých odvetví hospodárstva, ale aj cirkevné organizácie, domovy dôchodcov, športové organizácie.

Najnižšia suma, ktorá bude kompenzovaná pre jednu firmu je 50 eur. Maximálna je 500-tisíc eur na podnik. Pre podnik pôsobiaci v poľnohospodárskej prvovýrobe predstavuje maximálna výška dotácie 250-tisíc eur na hospodársku jednotku a pre podnik pôsobiaci v sektoroch rybolovu a akvakultúry predstavuje maximálna výška dotácie 300-tisíc eur.

Podrobnosti o podmienkach žiadania o preplatenie vysokých nákladov za elektrinu a plyn nájdu spoločnosti na tejto internetovej stránke.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.