Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika ceny dotácie elektrina podpora financovanie pomoc podniky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. januára 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva chystá ďalšiu výzvu na pomoc proti vysokým cenám energií

Ministerstvo hospodárstva SR plánuje vo februári vyhlásiť ďalšiu výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien plynu a elektriny.

Ide o pokračovanie pomoci podľa Dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorú ministerstvo poskytovalo už v decembri minulého roka. Ministerstvo hospodárstva o tom informovalo vo štvrtok v tlačovej správe.

Oprávnenie žiadateľov

Oprávneným žiadateľom bude každý subjekt, ktorý vykonáva hospodársku činnosť, je poskytovateľom služby alebo predajcom tovaru, bez ohľadu na svoj právny status, veľkosť, či spôsob financovania, vrátane samospráv, občianskych združení či domovov sociálnych služieb.

Oprávnené obdobie, ako i ďalšie parametre možností čerpania spresní rezort v závislosti od vývoja situácie s cenami energií. Aktualizované informácie budú zverejňované na webovom sídle ministerstva.

Poskytovanie pomoci

V rámci uvedenej výzvy bude v tomto prípade poskytnutá pomoc aj odberateľom elektriny mimo domácnosti s celkovým ročným odberom elektriny za predchádzajúci rok najviac 30-tisíc kWh a odberateľom plynu mimo domácnosti s celkovým ročným odberom plynu za predchádzajúci rok najviac 100-tisíc kWh, ktorí splnia podmienky výzvy,“ priblížil rezort hospodárstva.

Ide o odberateľov elektriny a plynu, ktorí sú podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach zraniteľnými odberateľmi, tzv. malé podniky, a ktorým dodávka elektriny a plynu podlieha cenovej regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Rezort upozorňuje, že nejde o odberateľov elektriny a plynu v domácnosti a vybraných zraniteľných odberateľov elektriny a plynu podľa nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.