Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
18. augusta 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva chce stlmiť nárast cien elektriny, už pracuje na riešeniach

Aktuálnu situáciu na svetových burzách a s ňou súvisiaci prudký nárast trhových cien elektriny a plynu vnímame,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Karol Galek. Ako dodal, súčasná vláda robí všetko pre to, aby napravila chybné rozhodnutia z minulosti.

Štátny tajomník Galek tiež potvrdil, že ministerstvo chce využiť všetky dostupné možnosti a v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví pripravuje riešenia na zmiernenie dopadu na koncové účty slovenských domácností a podnikateľov.

Budú sa týkať regulovaných taríf, nakoľko štát nemá relevantnú možnosť ovplyvňovať spoločný trh s komoditami. Po vyhodnotení všetkých možností a ukončení rokovaní budú prezentované verejnosti,“ podotkol Galek.

Prijaté opatrenia

Doteraz prijaté opatrenia z dielne ministerstva hospodárstva, ako napríklad nižšie zaťaženie koncových cien elektriny obmedzením štedrých dotácií pre fotovoltiku, vytvorili priestor na budúcoročnú úsporu vo výške 60 až 80 miliónov eur.

Taktiež sa nám už minulý rok podarilo odstrániť pomerne veľkú časť z „Ficovho dlhu“ a na budúci rok by mal ÚRSO zmazať aj zvyšok,“ konštatoval Galek.

Zároveň pripomenul, že vláda robí všetky potrebné kroky na to, aby proces ukončenia dotovania výroby elektriny z domáceho uhlia, ktorý by mal byť v roku 2023 definitívne zavŕšený.

Masívne zdražovanie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom júla upozornil, že masívne zdražovanie ceny silovej elektriny na svetových burzách ÚRSO nedokáže ovplyvniť.

Pri cenovej regulácii v elektroenergetike pre rok 2022 sa uplatní priemerná cena elektriny na burze PXE Praha vo výške 61,2077 eur/MWh. Burzová cena elektriny tvorí v štruktúre koncovej ceny elektriny pre slovenské domácnosti zhruba 40 percent.

O ďalších zložkách koncovej ceny elektriny sa rozhodne v jesenných cenových konaniach. ÚRSO však verejnosti vopred otvorene komunikuje, že predpokladaný dopad nárastu ceny silovej elektriny na koncovú cenu elektriny pre domácnosti v roku 2022 môže byť na úrovni až cca 15 percent,“ uviedol regulátor.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.