Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Geotermálny vrt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
29. júna 2020 Obnoviteľné zdroje OZEGeotermálna energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva chce pomôcť v otázke využívania geotermálnych vrtov pri Košiciach

Téma využitia geotermálnych vrtov pri Ďurkove v okrese Košice-okolie bola jedným z hlavných bodov návštevy vicepremiéra pre ekonomiku a ministra hospodárstva v metropole východu. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabián.

Vôbec som nevedel, že Košice môžu využívať horúcu vodu, ktorá leží v útrobách zeme len pár kilometrov odtiaľto. Je jej dostatok, no všetko závisí na spolupráci medzi košickou teplárňou (TEKO) a SPP, čo sú spoločnosti, ktoré patria pod ministerstva hospodárstva. Je to oblasť, kde viem a chcem byť nápomocný. Nedá sa to riešiť cez mail, lepšie raz vidieť ako potom počuť, a preto už v najbližších dňoch sa tým začnem zaoberať,“ prisľúbil vicepremiér.

Vykurovanie aj výstavba akvaparku

Neďaleko od Košíc na území medzi obcami Ďurkov, Bidovce, Svinica a Olšovany boli v rokoch 1998 – 1999 navŕtané tri prieskumné geotermálne vrty, ktorých teplota dosahuje 136 stupňov.

Pôvodne sa uvažovalo, že by sa horúca voda z nich dala využiť nielen na vykurovanie domácností, priemyselných podnikov alebo škôl, ale aj na výstavbu akvaparku, pestovanie zeleniny alebo kvetov v skleníkoch, či chov rýb.

Od konca minulého storočia nenastal vo využití geotermálnej energie žiaden pokrok. Pondelkové stretnutie primátora Jaroslava Polačeka s ministrom hospodárstva však podľa oboch z nich dáva pozitívnu nádej, že sa konečne v tejto oblasti niečo pohne.

Oživenie projektu

Primátor od nástupu do funkcie koncom roka 2018 absolvoval viacero stretnutí so zástupcami spoločnosti Geoterm Košice, ktorej väčšinový vlastník je spoločnosť SPP Infrastructure.

V nej má manažérsku kontrolu česká spoločnosť EPH, ktorá ovláda 49 %, SPP vlastní 51 %. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme a vydávame opravené znenie správy.

Už niekoľkokrát sme sa rozprávali o tom, ako vieme tento projekt reálne oživiť a nebol len takou spiacou „Šípkovou Ruženkou“. Preto veľmi pozitívne vnímam naše dnešné stretnutie s pánom vicepremiérom. Ten zo svojej pozície prisľúbil, že TEKO a SPP začnú spolu komunikovať, aby sme mohli začať na tom pracovať. Predtým sme počúvali len dôvody a výhovorky, prečo sa to nedá. Za tých vyše 20 rokov od uskutočnenia vrtov sú už aj nové technológie, ktoré môžu zefektívniť využívanie geotermálnej energie,“ myslí si primátor.

Finančne náročný

Investície do využitia geotermálnej energie by podľa neho bol finančne náročný projekt, na ktorý budú pri možnostiach štátneho a mestského rozpočtu potrebné najmä súkromné zdroje.

Chceme to však celé posunúť ďalej, pretože hlavnou výhodou pre Košičanov by bolo ekologickejšie teplo. Zároveň by v blízkosti mohli vzniknúť prevádzky ďalších firiem napojených na tento zdroj tepla a vznikli by tak nové pracovné miesta,“ dodal primátor.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.