Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malatinsky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Foto: TASR/Michal Svítok
27. septembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ministerstvo hospodárstva bude podporovať rozvoj jadra a OZE

Slovensko sa v najbližšom období v rámci energetiky zameria na rozvoj jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov. „Počítame so zvýšením podielu jadrovej energie a obnoviteľných zdrojov. Tieto dve komodity budeme v najbližšom období podporovať,“ povedal na medzinárodnej konferencii SES 2012 minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Jadrové elektrárne budú podľa ministra tvoriť základ v bilancii elektrizačnej sústavy ako dôležitý prvok pri zaistení bezpečnosti zásobovania elektrinou a trvalo udržateľného rozvoja. „Obnoviteľné zdroje možno považovať za doplnkové zdroje, ktoré znižujú závislosť od dovozu primárnych palív,“ dodal Malatinský. Podľa ministra najväčší potenciál z obnoviteľných zdrojov má na Slovensku stále biomasa.

Inštalovaný výkon elektrární Slovenska bol v minulom roku na úrovni 8 152 megawattov. Z toho tepelné elektrárne mali podiel viac ako 33 %, vodné elektrárne vyše 30 %, jadrové elektrárne takmer 24 % a necelých 13 % obnoviteľné zdroje. Na výrobe elektriny sa však najviac vlani podieľali jadrové elektrárne s podielom takmer 55 %. Nasledovali tepelné elektrárne s vyše 20-percentným podielom, vodné elektrárne s viac ako 14-percentným podielom a obnoviteľné zdroje s necelým 11-percentným podielom. V minulom roku sa na Slovensku celkovo vyrobilo viac ako 28 terawatthodín elektrickej energie.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.