Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ministerstvo financií pomôže agentúre pre núdzové zásoby ropy splatiť úver

Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov (EOSA) vznikla v septembri 2014 a prebrala od Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) kontrolu nad udržiavaním núdzových zásob ropy a ropných výrobkov, ich skladovaním, nakladaním a uvoľňovaním. Medzi novou agentúrou a Slovenskou republikou sa zrealizoval predaj núdzových zásob ropy prostredníctvom úveru vo výške 520 miliónov eur, ktorý EOSA získala od štvorice bánk.

Agentúra zabezpečuje množstvo núdzových zásob aktuálne na úrovni 97 dní priemerných denných čistých dovozov.

Založenie samostatnej agentúry malo uľahčiť štátnej pokladnici a uvoľniť súvisiace náklady na realizáciu iných rozvojových zámerov vlády. Ministerstvo zavedenie agentúrneho modelu a jeho doterajšie fungovanie hodnotí ako veľmi úspešné a ekonomicky efektívne, uvádza sa v dnes schválenom dokumente.

Zakladateľmi agentúry boli Spoločnosť pre skladovanie (spoločný podnik SŠHR a Transpetrolu), spoločnosti Bennet Oil, OMV Slovensko, Progress Trading a Slovnaft.

Štatistiky (ne)pustia

Štatistický úrad SR pôvodne zaradil agentúru mimo sektor verejnej správy ako nefinančnú korporáciu a jej dlh nevykazoval Eurostatu v rámci verejného dlhu krajiny.

Eurostat však predaj núdzových zásob neuznal ako transakciu a v marci tohto roku bol záväzok agentúry voči konzorciu bánk vykázaný ako súčasť minuloročného Maastrichtského dlhu, keďže štát si ponechal kontrolu nad núdzovými zásobami ropy. Minister financií Peter Kažimír tento krok označil za neférový a spustil plán na reštrukturalizáciu správy núdzových zásob ropy.

V auguste navyše podľa novej štatistickej metodiky Brusel preradil agentúru do sektora verejnej správy, čím jej hospodárenie v plnom rozsahu vstupuje do údajov pre výpočet štátneho schodku a dlhu.

Pri pripravovanej reštrukturalizácii má ministerstvu radiť aj Eurostat, avšak ten si vyžiadal jej detailný návrh. Tým, že takýto podklad sa nestihne pripraviť včas na to, aby správa núdzových zásob nezvyšovala náš verejný dlh, rozhodlo sa pre plán B.

Plán B

EOSA musí úver voči bankám splatiť predčasne. Na to však momentálne nemá dosť peňazí.

„Toto predčasné splatenie úveru je možné realizovať poskytnutím návratnej finančnej výpomoci Ministerstva financií SR,“ uvádza sa v dnes schválenom dokumente.

Návrh zmluvy o výpomoci predpokladá finančnú výpomoc na obdobie 10 rokov a istina sa môže splatiť na konci tohto obdobia alebo predčasne. Financie sa poskytnú zo štátnych finančných aktív pričom v danom prípade dôjde len k zmene formy aktíva, a to z peňažnej formy na pohľadávku z návratnej finančnej výpomoci. Výpomoc tak podľa ministerstva nebude mať negatívny vplyv z hľadiska štatistickej metodiky.

Podmienkou výpomoci je posilnenie niektorých právomocí vlády v EOSA, kde rezort financií poukázal aj na kontext aktuálnej geopolitickej situácie, vrátane vývoja na Ukrajine. V prípade rovnosti hlasov na predstavenstve agentúry budú mať členovia predstavenstva vo vybraných troch záležitostiach použitia núdzových zásob v čase krízy, resp. stavu ropnej núdze, povinnosť obrátiť sa na vládu so žiadosťou o záväzné stanovisko.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.