Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelena energia elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
13. februára 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Ministerstvo by malo prehodnotiť ciele národného energetického plánu, myslia si zelení výrobcovia elektriny

Ministerstvo hospodárstva SR by malo prehodnotiť klimatické ciele stanovené v Národnom energetickom a klimatickom pláne. Myslí si to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Európska komisia plánuje dosiahnuť do roku 2030 podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na domácej spotrebe na úrovni 35 %. Slovenské strategické dokumenty hovoria o 23 % OZE, pričom preferovaným zdrojom má byť jadro.

Podľa riaditeľa SAPI Ján Karabu, úloha OZE je v národnom pláne výrazne podhodnotená a nereflektuje skutočný rozvoj zelených zdrojov ani záujem investorov o budovanie nových inštalácií.

Trendy rozvoja

Toto je zjavné najmä v cieli pre fotovoltiku, ktorý je aktuálne nastavený na 1 400 megawattov. Pri súčasnom trende rozvoja a rekordnom prírastku inštalovanej kapacity v roku 2023 môžeme tento cieľ prekonať už o dva roky,“ dodal Karaba.

Ťahúňom rozvoja slovenskej obnoviteľnej energetiky by pritom mala byť podľa neho práve fotovoltika, najmä v podobe strešných inštalácií. Sekundovať by jej mali veterné elektrárne.

Výraznejšiu podporu zo strany štátu si už bude vyžadovať geotermálna energia, no ak sa zdroj už raz postaví, bude schopný vyrábať teplo a energiu prakticky zadarmo,“ doplnil Karaba.

Konkrétne opatrenia

SAPI v tejto súvislosti pripravilo pre Ministerstvo hospodárstva SR zoznam konkrétnych opatrení, ktoré by malo v Národnom energetickom a klimatickom pláne prijať, ak chce zaistiť ďalší rozvoj OZE.

Ide napríklad o posilnenie a modernizáciu elektrizačnej sústavy, podporu integrácie prvkov flexibility, úpravu a zjednodušenie povoľovacích procesov, zadefinovanie akceleračných zón pre OZE, a podporu samospotrebiteľov energie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.