Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova energetickej spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) v Bratislave. Bratislava, 19. január 2022.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
16. februára 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ministerstvá sa dohodli so Slovenskými elektrárňami na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti

Ministerstvá hospodárstva a financií sa dohodli so Slovenskými elektrárňami na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na nasledujúce dva roky.

Silovú elektrinu budú na základe dohody Slovenské elektrárne predávať za cenu zhruba 61 eur za megawatthodinu, bez ohľadu na vývoj veľkoobchodných cien elektriny na trhoch.

Konštruktívny dialóg

Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede minister financií Igor Matovič, domácnosti by tak mali ušetriť na cenách elektriny necelú jednu miliardu eur.

Na základe konštruktívneho dialógu sme sa dokázali zhodnúť na veľkej veci. Slovenským domácnostiam budú závidieť domácnosti naprieč celou Európou,“ povedal Matovič.

Všetkým domácnostiam na Slovensku bude garantovaná cena silovej elektriny (tvorí zhruba 45 % z koncovej ceny elektriny – pozn. SITA). Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne. Sťahujeme zákon o dani z nadmerného zisku a zaväzujeme sa, že vláda nepodnikne kroky k zavedeniu nejakého podobného daňového zaťaženia, ktoré sme minulý týždeň na vláde schválili,“ dodal minister hospodárstva Richard Sulík.

Dohoda s vládou

Ako povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, po dohode s vládou sa pri súčasných cenách elektriny na trhoch slovenský dominantný výrobca elektriny zriekne na úkor domácností zhruba 850 miliónov eur.

Táto čiastka bude musieť byť nejakým spôsobom zafinancovaná. Musíme diskutovať s bankami, majoritný akcionár je na to pripravený,“ povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, ktorý po dohode s vládou potvrdil dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Zmiernenie rastu cien

Toto riešenie umožní najskoršie dokončenie projektu Mochovce. Sme radi, že takto dokážeme prispieť k zmierneniu rastu cien energií pre obyvateľstvo. Súčasne získavame záruky, že nepríde k zásadnej zmene prostredia, v ktorom Slovenské elektrárne fungujú,“ konštatoval člen predstavenstva EPH Jan Špringl.

Dohodu ocenil aj ďalší akcionár Slovenských elektrární, talianska spoločnosť Enel, prostredníctvom svojho zástupcu Michaela Bolognu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.