Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bager - zapad slnka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Untitled blue (licencia Creative Commons)
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Minister povedal „nie“ trase ropovodu cez Žitný ostrov

Pondelok – 23.08.2010

Slovensko:

Energetická bilancia Slovenska za rok 2009. Inštalovaný výkon Slovenskej republiky dosiahol hodnotu 7.101 MW. Podieľali sa na ňom jadrové elektrárne (25,6 %), tepelné elektrárne (39,5 %) a vodné elektrárne (34,9 %). Výroba elektriny na Slovensku v roku 2009  medziročne klesla o 11 %. Celkovo sa vyrobilo 26.074 GWh, z toho 54 % sa na výrobe podieľali jadrové elektrárne, 28,1 % tepelné elektrárne a 17,9 % bolo vyrobených vo vodných elektrárňach. (viac informácií)

Talianska spoločnosť Demont s.r.l. získala zákazku na dodanie systémov kúrenia, ventilácie a klimatizácie pre jadrovú elektráreň Mochovce. O víťazovi tendra v hodnote 22 mil. eur bez DPH sa rozhodlo rokovacím konaním bez výzvy na súťaž. Vyplýva to z Vestníka verejného obstarávania.

Európska únia:

Francúzska energetická skupina GDF Suez chce získať zásobníky zemného plynu v Nemecku. Na predaj ich ponúkajú koncerny Exxon Mobil a Shell. V hre sú aj ďalší traja záujemcovia. Cenové ponuky sa pohybujú medzi 300 až 700 mil. eur. (viac informácií)

Svet:

Nórsko je schopné udržať produkciu zemného plynu na súčasnej úrovni do roku 2020. Škandinávska krajina ročne vyťaží zemný plyn v objeme 100 mld.m3. (viac informácií)

Pakistan čelí energetickej kríze. V krajine je nedostatok zemného plynu a tým pádom aj elektrickej energie. Dôvodom sú rozsiahle povodne, ktoré trápia Pakistan už viac než mesiac. Nedostatočne rozvinutá sieť plynovodných prepojení bráni dodávky komodity kompenzovať inými zdrojmi. (viac informácií)

Spoločnosť First Solar ráta s výstavbou solárnej elektrárne v Číne na začiatku roku 2011. V súčasnosti sa čaká na definitívne schválenie čínskymi úradmi. Slnečná elektráreň s inštalovaným výkonom 2 GW sa bude nachádza v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko. Poskytne elektrickú energiu pre 3 milióny čínskych domácností.

Utorok – 24.08.2010

Slovensko:

Minister hospodárstva a výstavby SR oznámil vylúčil výstavbu ropovodu medzi Slovenskom a Rakúskom cez oblasť Žitného ostrova. Svoje stanovisko tlmočil predsedovi OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov, Miroslavovi Dragunovi. Podľa Juraja Miškova v súčasnosti existujú štyri alternatívne trasy ropovodu smerom do Rakúska. Z nich sa vyberie tá najvýhodnejšia. Miškov zároveň potvrdil, že v blízkej dobe nastanú zmeny vo vedení spoločnosti Transpetrol. Odmietol ich však bližšie konkretizovať. Pri personálnej politike bude minister podľa vlastných slov presadzovať hlavne odbornosť a morálnu bezúhonnosť.

Práce na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce pokračujú podľa stanoveného plánu. Na stretnutí s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom to potvrdil Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Slovenské elektrárne a.s.

Na východe Slovenskej republiky zaznamenali prípady podvodných podomových predajcov elektriny. Získaním podpisu od neinformovaných občanov sa spustí celý proces zmeny dodávateľa elektrickej energie. (viac informácií)

Podľa energetickej správy Ministerstva hospodárstva a výstavby SR dosiahne spotreba zemného plynu u nás v roku 2010 úroveň 6,1 mld. metrov kubických. Išlo by tak o medziročný nárast o 3,4 %. Budúci rok by sa mala spotreba zvýšiť na 6, 3 mld. m3, uzatvára správa ministerstva.

Európska únia:

Francúzska vláda plánuje znížiť podporu pre solárnu energiu. Garantované výkupné ceny pre elektrickú energiu zo slnka sa majú znížiť o 12 %.

Talianska energetická skupina Enel chce predať menšinový podiel dcérskej spoločnosti Enel Green Power. Dcéra sa zaoberá výrobou elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Cieľom je znížiť dlh spoločnosti. (viac informácií)

Svet:

Spoločnosť Siemens vybuduje vysokonapäťovú elektrorozvodnú sieť medzi Gruzínskom a  Tureckom. Hodnota zmluvy so spoločnosťou Energotrans sa odhaduje na 170 mil. eur. Práce sa majú ukončiť v máji 2013.

V Sudáne sa má do roku 2020 vybudovať vôbec prvá jadrová elektráreň v krajine. (viac informácií)

Členovia konzorcia plynovodu Nabucco sa dohodli na finálnom koncepte prípojných potrubí z Turecka. Prípojky povedú do Gruzínska a Iraku. Tretie prepojenie medzi Tureckom a Iránom sa z dôvodu aktuálnej politickej situácie pozastavilo na neurčito. (viac informácií)

Streda – 25.08.2010

Slovensko:

Východoslovenská energetika (VSE) má v pláne rozvoj v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.  Zohľadňovať pri ňom bude princíp minimalizácie nákladov. Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Norbert Schürmann na stretnutí s ministrom hospodárstva SR Jurajom Miškovom.

Európska únia:

Počet kandidátov na kúpu väčšinového podielu poľskej elektrárenskej spoločnosti Enea sa zúžil na päť. Rozhodla o tom poľská vláda. Hodnota podniku sa odhaduje na 4,2 mld. zlotých. Predajom podielov v štátnych energetických firmách (Enea, Energa) chce Poľsko do konca roka získať približne 25 miliárd zlotých do štátneho rozpočtu.

Obchodný reťazec Lidl začne pre svoje pobočky vo Veľkej Británii dodávať elektrickú energiu sám. Od tohto kroku si sľubuje zníženie prevádzkových nákladov. Stratégia sa osvedčila v domácom Nemecku. (viac informácií)

Francúzska vláda vyhlási verejný tender na vybudovanie desiatich veterných parkov pozdĺž francúzskeho pobrežia. Hodnota investičného programu sa odhaduje na 10 mld. eur. (viac informácií)

Svet:

Holandsko-britská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell a brazílska firma Cosan vytvoria spoločný podnik na výrobu a distribúciu etanolu z cukrovej trstiny. Hodnota spoločnej investície predstavuje 12 mld. amerických dolárov. Po definitívnom schválení štátnym regulátorom pôjde o najväčšiu investíciu ropnej firmy z Európy do brazílskeho sektora biopalív.

Podľa Gazpromu sa ceny zemného plynu do roku 2012 zdvojnásobia. Prognózu vyslovil druhý muž ruského energetického giganta Alexander Medvedev. Gazprom pokrýva zhruba štvrtinu spotreby tejto komodity v Európe. (viac informácií)

Rusko-čínsky plynovod Altaj sa pravdepodobne spustí do prevádzky skôr než pripravovaný plynovod Južný Tok. (viac informácií)

Štvrtok – 26.8.2010

Slovensko:

Spotreba elektriny na Slovensku sa počas prvých štyroch mesiacov v tomto roku zvýšila o 4 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2009. Podľa prognóz Ministerstva hospodárstva a výstavby SR dosiahne celková spotreba elektrickej energie v tomto roku 28,6 TWh.

Najväčší alternatívny predajca zemného plynu na Slovensku RWE Gas Slovensko získal za ostatných sto dní tisíc nových zákazníkov z radov maloodberateľov. Možnosť zmeny dodávateľa plynu sa u nás začína využívať čoraz viac. (viac informácií)

Európska únia:

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy podporuje spustenie jadrovej elektrárne v Iráne. Podmienkou je využívanie jadrového zdroja na mierové účely a dodržiavanie medzinárodného práva. (viac informácií)

Nové elektrárne v Poľsku možno získajú emisné povolenky na desiatky miliónov ton emisií CO2. Vláda sa snaží presadiť ich vydávanie aj pre elektrárne, ktoré boli v roku 2008 len vo fáze plánovania. Tie sú podľa európskeho systému obchodovania s emisiami oprávnené získať až 70 % povoleniek zadarmo. (viac informácií)

Svet:

Ukrajina požaduje ďalšie zníženie cien zemného plynu z Ruska. Podľa ukrajinského premiéra je súčasné cenové nastavenie stále vysoké a nevýhodné. Na základe dohody z apríla 2010 sa znížili dohodnuté ceny komodity pre Ukrajinu o 100 amer. dolárov za 1000 kubických metrov. Výmenou za to Kyjev súhlasil s tým, že ruská flotila bude môcť zostať na Kryme až do roku 2042. Okrem toho musela ukrajinská vláda pristúpiť pod tlakom Medzinárodného menového fondu (MMF) na 50 % zvýšenie ceny zemného plynu pre domácnosti od augusta 2010. V apríli nasledujúceho roka má prísť k druhému zvýšeniu o ďalších 50 %. (viac informácií)

Egypt postaví prvú jadrovú elektráreň v krajine. S prevádzkou sa ráta od roku 2019. (viac informácií)

Piatok – 27.08.2010

Slovensko:

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) chce začiatkom septembra predložiť ďalší návrh na zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti. Návrh na zvýšenie od SPP sa má pohybovať v rozmedzí od 21 do 24 %.

Európska únia:

Vládou pripravovaná liberalizácia trhu so zemným plynom v Litve je terčom kritiky energetických koncernov. Spoločnosti Gazprom a E-On by otvorením trhu pravdepodobne prišli o značnú časť svojich výnosov. Ak litovská vláda odmietne ich ponuku na rokovania, Gazprom je pripravený obrátiť sa aj na medzinárodný arbitrážny súd. Zákon o liberalizácii chce vláda prijať v marci 2011. (viac informácií)

Svet:

Ukrajina postaví do roku 2014 terminál pre skvapalnený plyn (LNG) v čiernomorskom prístave Odesa. Dodávateľom plynu sa stane pravdepodobne Azerbajdžan. Kapacita terminálu na začiatku bude v objeme 5 mld.m3. (viac informácií)

Britský ropný koncern BP nepožiada o udelenie licencie na prieskumné vrty v morských vodách, ktoré patria Grónsku. Potencionálne ropné ložiská v oblasti sú dlhodobo záujmom ťažobných spoločností. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.