Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
25. januára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Minister Miškov podmieňuje predaj teplární štúdiou ekonomickej výhodnosti

Pondelok – 17.1.2011

Európska únia:

Francúzsky koncern Alstom postaví v Estónsku najväčšiu elektráreň s inštalovaným výkonom 300 MW. Zmluva s domácou Eesti Energia v hodnote 950 mil. eur je najväčšou investíciou v krajine od rozpadu ZSSR. Nový zdroj sa uvedie do prevádzky v roku 2015. (viac informácií)

Svet:

Energetika by sa mala, okrem hľadania nových zdrojov a technológií, zamerať aj na schopných ľudí vo vedení malých a stredných podnikov. Vyhlásila to švédska korunná princezná Viktória na svetovom kongrese World Futur Energy Summit (WFES) 2011 v Abu Dhabí. Dodala zároveň, že Švédsko využíva v rámci EÚ najväčší podiel energie z OZE. (viac informácií)

Svetový energetický mix by mal pozostávať z vyváženého mixu čistých fosílnych palív, jadrovej energie a OZE. Vyhlásil to počas svojho príspevku na WFES v Abú Dhabí sultán Aj Jaber zo spoločnosti Masdar. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vo svojom príhovore vyzdvihol, že na konferencii v Cancúne sa dohodlo na vytvorení sústavy s cieľom ochrany najzraniteľnejších krajín. Bude zároveň dohliadať na distribúciu čistých energetických technológií. Ako ďalej uviedol, pre zvýšenie energetickej efektívnosti o 40 % a zabezpečenie prístupu k energiám pre každého obyvateľa planéty do roku 2030 potrebuje svet investovať rozumne. Cesta podľa neho vedie cez nízkouhlíkové technológie a zelené energie. (viac informácií)

Spustenie jadrovej elektrárne v Iráne môže v dôsledku nebezpečného počítačového vírusu Stuxnet skončiť katastrofou. Vyplýva to z tajnej komunikácie ruských jadrových expertov, ktorú priniesli ruské médiá. Tvrdia zároveň, že iránske vedenie „tlačí“ na skoré uvedenie atómového zdroja do prevádzky (leto 2011).  Ruskí vedci sú presvedčení, že kvôli hrozbe vírusu by sa mal štart elektrárne odložiť. Ruská štátna agentúra Rosatom však tieto informácie dementovala. (viac informácií)

Gazprom uvažuje o výstavbe LNG terminálu v spolupráci s Japonskom. V prípade, že sa projekt realizuje by produkcia prioritne smerovala na japosnký trh. Podľa japonských úradov by kapacita závodu mohla dosiahnuť 6 mil. ton LNG ročne. (viac informácií)

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) pokladá aktuálne ceny ropy, ktoré sa blížia k hranici 100 USD/barel, za znepokojivé. Opačný názor má ropný kartel Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a nevidí preto dôvod na zakročenie alebo zvolania mimoriadneho stretnutia jej členov. (viac informácií)

BP a ruský štátny Rosnefť začnú spoločnú ťažbu ropy na Polárnom kruhu. Na základe kontraktu získa Rosnefť 5% podiel akcií v BP a britský podnik sa stane vlastníkom 9,5 % akcií ruského monopolu. (viac informácií)

Utorok – 18.1. 2011

Slovensko:

Regulačný úrad by mal od 1.4.2011 pozostávať aj z Regulačnej komisie a Regulačnej rady. Vznik dvoch nových orgánov je súčasťou legislatívneho návrhu poslanca Ľudovíta Jurčíka (SaS).  Komisia bude ako orgán primárne zodpovedný za výkon pôsobnosti úradu a bude mať troch členov. Regulačná rada má pôsobiť ako orgán rozhodujúci o odvolaniach a vykonávajúci verejnú kontrolu činnosti komisie. Ochrana spotrebiteľa sa má posilniť vznikom funkcie ombudsmana pre energetiku. (viac informácií)

Teplo v Košiciach zdražie. Spoločnosť Tepláreň Košice zvýši v roku 2011 cenu pre svojich odberateľov o 4,9 %. Dôvodom zmeny je výška regulovaných cien plynu pre výrobcov tepla. V celoslovenskom priemere však ide o jednu z najvýhodnejších dodávok tepla. (viac informácií)

Európska únia:

Zamestnanci malých a stredných podnikov v Česku plytvú energiami. Z výsledkov nedávneho prieskumu vyplýva, že českí pracovníci nechávajú zapnuté svoje počítače mimo pracovnú dobu v priemere až 120 hodín mesačne. (viac informácií)

Nemecko chce urýchliť  zníženie výkupných cien za elektrickú energiu zo slnka. Ceny by sa mali upraviť o šesť mesiacov skôr ako sa pôvodne plánovalo, teda už od 1. júla o 12 %. Návrh vlády ráta s ďalším znížením v januári 2012. (viac informác)

Svet:

Spolupráca verejného a súkromného sektora bude nevyhnutnou súčasťou financovania energetických projektov. Vyplýva z diskusie panelistov na svetovom kongrese WFES 2011 v Abú Dhabi. Úloha verejno-súkromných partnerstiev (PPP) je najmä v možnostiach pre rozvoj nových a alternatívnych zdrojov energie, zdôraznil sultán Ahmed Aj Jaber, riaditeľ spoločnosti Masdar Líderka OSN pre klímu Christina Figueres oznámila, že PPP budú jednou z hlavných súčastí mechanizmu v oblasti technologickej spolupráce, pokiaľ ide o projekty pre boj s klimatickými zmenami. Ako uviedol britský minister energetiky Gregory Barker, PPP projekty budú jednou z priorít vlády v oblasti energetiky. (viac informácií)

Austrálska vláda udelila britskému koncernu BP štyri licencie na prieskum podmorských ropných ložísk pri pobreží štátu Južná Austrália. Podmienkou je zvýšenie bezpečnostných štandardov. (viac informácií)

Bielorusko podpísalo kontrakt o transporte ropy s Ukrajinou. Na základe nej bude môcť Minsk dovážať surovinu aj z inej krajiny ako z Ruska. Dvojročný kontrakt sa vzťahuje na objem 4 mil. ton ropy cez ropovod Odesa-Brody, ktorý prechádza ukrajinským územím. (viac informácií)

Streda – 19.1.2011

Slovensko:

Návrh novely zákona o regulácii sieťových odvetví má za cieľ „likvidáciu“ súčasného zloženia Rady pre reguláciu a ohrozuje nezávislosť štátneho regulátora. Vyhlásil to Jozef Holjenčík v reakcii na poslanecký návrh, ktorého autorom je Ladislav Jurčík (SaS). Podľa Ministerstva hospodárstva SR nebude mať navrhovaná novela o regulácii v sieťových odvetviach vplyv na súčasné zloženie Rady pre reguláciu. (viac informácií)

Európska únia:

Nemecká spoločnosť RWE odstupuje od dvoch energetických projektov v Rumunsku. Prvým je veterný park, druhým je výstavba nových reaktorov v jadrovej elektrárni Cernavoda. Dôvodom sú údajne veľké byrokratické prekážky v balkánskej krajine. (viac informácií)

V Česku sa uvažuje o znížení dotácií v programe zatepľovania „Zelená úsporám“. Dôvodom je snaha o skvalitnenie a zrýchlenie poskytovania služieb pre žiadateľov. Doteraz sa z fondu vyčerpalo zhruba 2/3 vyčlenených finančných prostriedkov. Program sa spustil v roku 2009 a financuje sa z predaja emisných povoleniek. (viac informácií)

Svet:

Skladovanie elektrickej energie je v súčasnosti málo efektívne a drahé, odznelo na svetovom kongrese WFES 2011 v Abu Dabí. Účinnosť zariadení dosahuje menej ako 50 %, čiže viac ako polovica skladovanej energie sa stratí. Ako ďalej odznelo, pre stabilitu distribučných a prenosových sietí budú s rozvojom OZE s odchýlkou potrebné skladovacie zariadenia s inštalovaným výkonom, ktorá sa počíta celkovo na tisíce MW. (viac informácií)

Spoločnosť Beacon Power uviedla do prevádzky zotrvačníkový komplex s inštalovaným výkonom 20 MW v štáte New England (USA), odznelo na svetovom kongrese WFES 2011 v Abú Dhabí. Slúži na krátkodobé uskladnenie energie a jeho cieľom je vyrovnávať výchylky v distribučnej sústave. Náklady s návratnosťou 10 rokov dosiahli 76 mil. amerických dolárov. (viac informácií)

Postupné znižovanie výrobnej ceny technológií bude kľúčové pre ďalší rozvoj solárneho sektora. Vyplynulo to z názorov svetových firiem, ktoré podnikajú vo fotovoltaickom priemysle, na svetovom kongrese WFES 2011 v Abú Dhabi. (viac informácií)

Štvrtok – 20.1.2011

Slovensko:

V prípade, že budú solárne elektrárne schopné skladovať aspoň pätinu vyrobenej energie, cena elektriny z takýchto zdrojov by sa mohla určovať trhovo. Na svetovom kongrese WFES 2011 v Abú Dhabí to vyhlásil predstaviteľ spoločnosti SAFT Batteries Michael Leppert. Rozvoj fotovoltaiky podľa neho stojí pred 3 výzvami: rovnováha medzi ponukou a dopytom na trhu s elektrickou energiou, manažment prenosových a distribučných sietí a s ním súvisiaca stabilita a energetická efektívnosť. (viac informácií)

Privatizácia šiestich teplárenských spoločností bude závisieť od výsledkov štúdie ekonomickej výhodností. Vyhlásil to šéf rezortu hospodárstva Juraj Miškov. Materiál Fondu národného majetku (FNM), ktorým sa zaoberala vláda, navrhuje 100% odpredaj teplárenských spoločností vo výberových konaniach s medzinárodnou účasťou. Hlavným kritériom pri nich sa má stať cena. (viac informácií)

Svet:

Zmluva medzi koncernom BP a ruskou spoločnosťou Rosnefť nezhorší vzťahy s USA, ubezpečil výkonný riaditeľ britskej firmy Bob Dudley. Nepriamo tak reagoval na kritiku amerického kongresmana, ktorý vyjadril obavu z ohrozenia národnej bezpečnosti USA v dôsledku podpisu tohto kontraktu. (viac informácií)

Brazílske ropné ložiská v Atlantiku skrývajú možno dvojnásobne viac suroviny ako tvrdia vládne zdroje. Vyplýva to z výsledkov akademickej štúdie Štátnej univerzity v Rio de Janeiro. Ťažba z týchto ložísk je však drahá a technologicky náročná. (viac informácií)

Piatok – 21.1.2011

Slovensko:

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Martin Chren a jeho maďarský kolega Pál Kovács parafovali finálny text medzinárodnej dohody o plynovode medzi Slovenskom a Maďarskom. Dokument majú koncom januára podpísať aj premiéri obidvoch krajín, Iveta Radičová a Viktor Orbán. (viac informácií)/

Svet:

Patentové stratégie pre energetické technológie musí začínať v dostatočnom predstihu pred spustením výroby produktu, odznelo na svetovom kongrese WFES 2011 v Abú Dhabi. Podľa odborníka na patentové právo Bertrama Hubera z Nemecka to dnes platí dvojnásobne pre firmy, ktoré sa zameriavajú na výskum a vývoj CleanTech a nových a obnoviteľných zdrojov energie. (viac informácií)/

Americký ropný koncern Occidental Petroleum sa bude podieľať na rozvi ropného ložiska v Spojených arabských emirátoch (SAE). Na základe zmluvy získajú Američania 40 % podiel akcií, zvyšok bude patriť domácej spoločnosti ADNOC.  (viac informácií)

Izrael sa dostáva do čela krajín v ekologických technológiách. Vládna podpora sa prejavila v rastúcom záujme súkromných investorov o investovanie do tejto oblasti.(viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.