Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov - brifing
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
10. septembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

Minister hospodárstva chce zrušiť Radu pre reguláciu

Rada pre reguláciu by po troch rokoch svojej existencie mohla koncom roka skončiť svoje pôsobenie. V návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach to navrhuje Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR. Kompetencie rady by mali v prípade schválenia návrhu prejsť na regulátora – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Rezort túto zmenu vysvetľuje úspornými opatreniam, ako aj nesplnením zámeru, s ktorým nová inštitúcia vznikla. „Tým, že predseda Rady pre reguláciu vykonával tiež pôsobnosť predsedu ÚRSO, kompetencie Rady pre reguláciu a ÚRSO sa vzájomne prelínali a spolusúčinnosť týchto orgánov bola iba fiktívna,“ konštatuje ministerstvo v predloženom materiáli.

Zrušenie Rady pre reguláciu má tiež zabezpečiť ekonomickejší, finančne vyváženejší a bezrozporový model fungovania regulačného úradu. Práve reorganizácia a odborné posilnenie regulátora je jednou z priorít vlády Ivety Radičovej a ministra hospodárstva a výstavby Juraja Miškova.

„Regulátor má byť nezávislý. My chceme len podnecovať naozaj odbornú a kvalifikovanú diskusiu, ktorej závery si vezme regulátor ako relevantné podklady pre rozhodutie,“ vyhlásil minister Miškov v rozhovore pre portál energia v auguste.

Rada – prekážka pre výmenu šéfa ÚRSO?

Predkladaná novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roka a týmto dňom by sa zároveň skončilo funkčné obdobie doterajších členov Rady pre reguláciu. Vláda by tak získala právo priamo menovať predsedu a podpredsedu ÚRSO bez predchádzajúceho návrhu Rady. Do vymenovania predsedu úradu vládou by túto funkciu vykonávala ministrom hospodárstva poverená osoba.

Rada pre reguláciu vznikla v roku 2007 popri ÚRSO ako nezávislý kolektívny orgán stratégie a riadenia regulácie.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.